ضابطه قانونی برای ساخت‌وساز در بافت‌‌‌های فرسوده

0

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، فرزانه صادق‌مالواجرد، معاون وزیر راه‌وشهرسازی و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری گفت: نوع ضوابط در ساخت‌وساز در محدوده شهری متفاوت است بنابراین در بافت تاریخی احیا و مرمت و در بافت فرسوده نوسازی است. وی با اشاره به اینکه ضوابط و مقررات جاری در بافت‌های تاریخی با بافت فرسوده اساسا متفاوت است افزود: ‌‌‌ محدوده بافت تاریخی در ۱۶۸ شهر مشخص است بنابراین بافت تاریخی شناسنامه و هویت ماست. دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته از وزارت میراث فرهنگی برای دریافت تسهیلات مقاوم‌سازی بافت‌های تاریخی خاطرنشان کرد: ‌‌‌ در برنامه هفتم این موضوع در دستور کار قرار دارد.

صادق‌مالواجرد در ادامه گفت: ‌‌‌در خصوص اراضی قولنامه‌ای منع‌های قانون وجود دارد؛ بنابراین با همکاری وزارت کشور و سازمان ثبت و اسناد در تلاش هستیم تا مشکلات از این دست را به حداقل برسانیم. معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: ‌‌‌ قطعات ریز‌دانه‌ای که توانایی تجمیع با پلاک‌های دیگر را ندارند می‌توانند به تنهایی وارد ساخت‌وساز شوند.

صادق‌مالواجرد با بیان اینکه در دهه‌های گذشته دیدگاه غالبی در بافت‌‌‌های فرسوده وجود داشته که با دخالت شهرداری و دولت این بافت‌ها خریداری و تجمیع شود اذعان کرد: با دخالت ندادن افراد ساکن در بافت‌های فرسوده در ساخت‌وساز تاکنون نتوانستیم نتیجه مورد دلخواه را به دست بیاوریم بنابراین با مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در چند بخش مشارکت دادن مردم مدنظر قرار گرفته است. وی با بیان اینکه اگر مردم بخواهند سرمایه‌گذار بافت فرسوده آنها را نوسازی کند تشویق‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است اعلام کرد: سرمایه‌گذار با تجمیع بافت‌های فرسوده و رساندن آن به بلوک شهری از تشویق تراکم دوطبقه‌ای برخوردار خواهد شد.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.