تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

امیدواریم با آمدن سیلاب هامون احیا شود

با ورود سیلاب به منطقه سیستان علاوه بر آماده باش نیروهای امدادگر، یک مسیر مواصلاتی در شمال سیستان وبلوچستان نیز مسدود شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، پس از بارندگی های اخیر در حوزه آبریز هیرمند در افغانستان سیلاب بعد از چند روز به سیستان رسید.این سیلاب که ناشی از بارندگی های خوب چند روز گذشته است در رودخانه های جاریکه، طاهری و شهر و کانال نیاتکِ شهرستان زهک جاری شده است.

گفته می شود مسیر آب رودخانه‌ جاریکه برای ورود به چاه نیمه، آب کانال نیاتک برای بهره برداری اراضی بحرانی سیستان و آب رودخانه‌های طاهری و شهر هم به شهرستان های هامون و نیمروز و دریاچه هامون وارد می شود.

مسدود شدن مسیرهای مواصلاتی در شمال استان

بنابر اعلام اداره راهداری،حمل و نقل جاده ای سیستان وبلوچستان بر اثر طغیان رودخانه ها در شمال استان صبح امروز محور زابل- هیرمند محدوده فرعی روستای اکبر آباد مسدود شد و برای تردد شهروندان یک مسیر فرعی توسط راهداران ایجاد شد.

ورود سیلاب به چاه نیمه‌ها تضمینی برای کشاورزی منطقه است

احمدعلی موهبتی استاندار سیستان وبلوچستان بازدید از منطقه سیستان و در حاشیه نشست ستادبحران از اقدامات فرمانداران منطقه در خصوص کنترل و هدایت سیلاب قدردانی کرد و توجه بیشتر اعضای ستاد مدیریت بحران استان را در خصوص کنترل نقاط آسیب پذیر و محافظت از مردم در مناطق عبور سیلاب خواستار شد.

به گفته وی، امید است این بارندگی‌ها در کوه‌های بالادست رودخانه هیرمند شرایط ایده‌آلی را برای مردم در دو سوی مرز در دشت بزرگ سیستان که بخشی از آن در ایران و بخش در افغانستان است فراهم آورد.

موهبتی با بیان اینکه شرایط زیست محیطی در منطقه سیستان در اثر خشکسالی‌های پیاپی به شدت نگران کننده است، گفت: این امر باعث شده تبدیل شدن باد‌های ۱۲۰ روزه به ۳۰۰ روزه شده، همچنین ریزگرد‌ها موجب آزار و اذیت مردم منطقه شده است که امیدواریم با آمدن سیلاب هامون احیا شود و همانند سال‌های پرآبی رونق صید و صیادی، پرورش دام، پرورش گاو سیستانی، کشاورزی و رونق گرفتن معیشت مردم منطقه سیستان را شاهد باشیم.

آماده باش امدادگران و نجاتگران هلال احمر استان در پی ورود سیلاب به منطقه سیستان

رسول رشکی مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان وبلوچستان نیز از حضور نیروهای امداد و نجات در منطقه سیستان خبر داد و گفت: در هر پنج شهر سیستان دو تیم ۳۳ نفره با ظرفیت ۳۳۰ نیروی انسانی آموزشی آماده ارائه امداد رسانی و خدمات رسانی در حوادث احتمالی هستند.

منبع عصر هامون
مطالب مشابه