تداوم آلودگی هوای کلانشهر مشهد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، مهدی اله‌پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین شاخص کلی کیفیت هوای مشهد طی ۲۴ ساعت گذشته، نشانگر هوای ناسالم با عدد ۱۴۶ است، شاخص کنونی هوای این کلانشهر (یک تا ۲ ساعت گذشته) با عدد ۱۲۶، نشان از ناسالم بودن هوا دارد.

وی اضافه کرد: هم اکنون کیفیت هوا در مناطق “سمزقند، شهید کریمی، شهید آوینی، خیام جنوبی، ویلا، لشگر و نخریسی” مشهد در وضعیت هشدار و آلوده برای تمامی افراد قرار دارد و کیفیت هوا در سایر ۱۶ ایستگاه‌ دارای سنجش هوای این شهر در شرایط ناسالم و آلوده برای افراد حساس است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: پدیده وارونگی هوا موجب عدم تخلیه آلاینده ها و ماندگاری آنها در سطح تنفسی شده است، از این رو بیماران قلبی، تنفسی، زنان باردار و کودکان از تردد در سطح شهر به منظور حفظ سلامتی خود پرهیز کنند.

اله‌پور افزود: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری، نقش موثر خود در بهبود کیفیت هوای این شهر را ایفا کنند.

به گزارش ایرنا، قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هوا است.

افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو روزانه در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.