تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

توفان گرد و خاک با سرعت ۱۰۴کیلومتر بر ساعت در سیستان

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توفان گرد و خاک با سرعت ۱۰۴کیلومتر بر ساعت غلظت ذرات معلق در هوای زابل را به ۱۹ برابر حد مجاز رساند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، محمود دیانتی اظهار داشت: وزش باد و گرد و خاک از عصر دیروز در شمال سیستان و بلوچستان شروع و رفته رفته بر سرعت وزش باد افزوده شد تا اینکه صبح امروز بیشینه سرعت وزش باد به ۱۰۴ کیلومتر بر ساعت رسید.

وی افزود: توفان دید افقی در محل ایستگاه فرودگاهی زابل را به ۹۰۰ متر کاهش داد و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای زابل به ۲۸۵۳ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۹ برابر حد مجاز برسد و کیفیت هوا را به شدت کاهش دهد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید و گرد و خاک در زهک نیز سبب شد تا دید افقی در محل ایستگاه هواشناسی این شهر به ۳۰۰ متر کاهش یابد.

وی ادامه داد: وزش توفان موجب کاهش دید افقی در برخی مسیرهای مواصلاتی سیستان شده به طوری که بیشترین کاهش دید از مسیرهای منتهی به شهرستان زهک و هیرمند گزارش شده است.

دیانتی گفت: توفان زابل سبب شده تا گرد و غبار گسترده شهر زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان را فرا گیرد و دید افقی این شهر را به ۲ هزار و ۵۰۰ متر کاهش دهد.

وی ادامه داد: فردا وزش باد شدید در نواحی شمال سیستان و بلوچستان ادامه دارد و علاوه بر کاهش دید افقی و کیفیت هوا در شهرهای این منطقه موجب اختلال در ترددهای جاده ای در مسیرهای زابل – زاهدان، زابل – نهبندان و زاهدان – نهبندان و زاهدان – بم و مسیرهای مواصلاتی غرب این استان نیز می شود.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در نواحی مرکزی و جنوبی استان افزایش غبار پیش بینی می شود.
وی گفت: از امروز دمای هوا در نواحی شمالی و مرکزی سیستان و بلوچستان حدود ۸ تا ۱۰ درجه کاهش می یابد.

منبع ایرنا
مطالب مشابه