تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

راهکارهای مقابله با بحران آبی

وزیر نیرو راهکارهای مقابله با بی‌آبی در کشور را تشریح کرد. به‌گفته رضا اردکانیان موضوع آب در کشور بدون تدوین مولفه‌های مدیریت مشترک به سرانجام نخواهد رسید.

به گزارش پایگاره خبری اقتصادی معاصر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اردکانیان در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: حل موضوع آب در دنیای امروز چه در اقلیم‌های خشک و چه نیمه‌خشک بدون تدوین مؤلفه‌های مدیریت مشترک  نتیجه بخش نخواهد بود.

از این رو روش‌هایی که ما در چند دهه اخیر در بخش مدیریتی آب داشته‌ایم باید به نوعی دچار تحول و دگرگونی شود تا بتوان پاسخگوی نیازهای امروز بود. اردکانیان با اشاره به موضوع مدیریت مصرف و مدیریت تقاضا گفت: تا وقتی مدیریت مصرف صحیح نداشته باشیم، نمی‌توانیم تقاضا را مدیریت کنیم و بر این اساس مدیریت مصرف در عرصه انرژی و بخش آب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ در شرایط کنونی مشارکت و همکاری همه ذی‌نفعان در مدیریت چرخه آب به یک ضرورت تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه عمده مباحث و مدیریت آب در دهه‌های گذشته بر مدیریت تامین متمرکز بوده است، ادامه داد: در دوران کنونی باید به مدیریت توامان عرضه و تقاضا بپردازیم و امروزه شکل کامل‌تری از مدیریت مورد نیاز است.

اردکانیان همچنین در آیین بهره‌برداری از شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب اردکان با اشاره به اینکه چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب پساب در کشور تولید می‌شود، گفت: تنها یک چهارم این میزان فرآیند تصفیه را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ قرارداد بیع متقابل با بخش‌خصوصی در وزارت نیرو امضا شده است، گفت: تاکنون ۱۱ مورد از این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده است. وزیر نیرو تصریح کرد: کشور ما کشور کم‌آبی است و باید با این کم آبی سازگار شویم اما در عین کم آبی و مشکلاتی ‌‌که در تامین آب شرب داریم، یک چیز روشن و قطعی است و آن اینکه مطمئن‌ترین منبع آب در کشور پساب است.

اردکانیان تصریح کرد: در اینکه تا جمعیت داریم پساب خواهیم داشت تردیدی نیست و صنعت ما به درستی این موضوع را متوجه شده که هر نوع سرمایه‌گذاری در این حوزه، سرمایه‌گذاری مطمئن و با تضمین است. وزیر نیرو با اشاره به اینکه حدود هفت و نیم میلیارد متر مکعب آب برای شرب در کشور تولید می‌شود، گفت: از این میزان حدود چهار و نیم میلیارد متر مکعب پساب تولید می‌شود که باید آن را جمع‌آوری کنیم، در غیراین صورت این پساب به محیط‌زیست ضربه می‌زند و امکان بهره‌مندی از آن را هم از دست می‌دهیم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: از چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب پساب هم اکنون فقط حدود یک میلیارد متر مکعب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و این اصلا مناسب نیست و باید بتوانیم هرچه سریع‌تر در این زمینه وضعیت استفاده از پساب را بهتر کنیم. وی با تاکید بر اینکه زمینه حضور بخش‌خصوصی را به‌صورت کامل در این عرصه فراهم کرده و می‌کنیم، گفت: با مشارکت بخش خصوصی مبلغ بزرگی از آب را می‌توانیم مجددا در چرخه قرار دهیم.

مطالب مشابه