تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سعیدی: شاخص دسترسی آب شرب در بخش مرکزی چابهار صفر است

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: شاخص دسترسی آب شرب در بخش مرکزی چابهار با جمعیت ۱۵۰ هزار نفر و ۲ دهستان صفر و بصورت سقایی آبرسانی می شوند، مردم با شرایط سختی مواجه و بعضا آب را تانکری ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان تهیه می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، معین الدین سعیدی اظهار داشت: در حاشیه شهر و نوار ساحلی چابهار حتی یک متر لوله کشی آب وجود ندارد و متاسفانه همه خانه های مردم در شهر چابهار با ظرفیتهای اقتصادی و تجاری و گردشگری حوض انبار آب در حیاط خانه ها ساخته شده و آب جیره بندی شده که هفته ای چند بار رهاسازی می شود به داخل حوض زمینی هدایت می شود و این آب قابل شرب نبوده و فقط برای شستشو و استحمام استفاده و مردم آب خوردن را یا از آب فروشی های سطح شهر تهیه یا آب معدنی می خرند.

وی با تشریح برخی از پیگیریها در حوزه آب ادامه داد: برای همین منظور در سفر اخیر رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و مدیران کشوری و استانی مصوب شد تا ۲۲ بهمن سال‌جاری خط انتقال آب از روستای لاتیدان به “دم دپ” اجرایی و شبکه‌های توزیع آب نیز از محل اعتبارات محرومیت‌زدایی نهایی تا مردم از آب سالم شبانه روزی و بهداشتی بهره‌مند شوند.

وی افزود: مشکل عمده چابهار به ویژه مرکز شهرستان بندری و اقیانوسی بی آبی و جیره بندی آب پس از گذشت سال‌ها است که برای رفع تنش آبی وزیر نیرو دستورات لازم را داده و مقرر شد علاوه بر اجرای خط انتقال آب به ظرفیت آب شیرین‌کن کنارک ۲۵ هزار مترمکعب تا پایان سال‌جاری افزوده شود.

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ هزار نفر از جمعیت حاشیه نشین کمب، هوت آباد، رمین و عثمان آباد بیش از ۲۰ تا ۳۰ سال فاقد آب، برق، بهداشت و مدرسه و امکانات دولتی و رفاهی هستند، خاطرنشان شد، قرار است تا ۴۵ روز آینده پروژه آبرسانی استارت زده شود و این مردم محروم بعد از سالها شاهد بهره مندی از آب لوله کشی باشند.

سعیدی ادامه داد: تا پایان سال نیز خط انتقال آب از آب شیرین کن پسابندر به بریس در حوزه شهرستان دشتیاری نهایی شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهرستان نیکشهر با بی آبی مواجه است برای همین منظور ۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای تسریع در اجرایی مجتمع ۱۸ روستایی پایین دست سدخیرآباد نیکشهر در نظر گرفته شد تا این روستاها طی یک سال آینده یعنی تابستان ۱۴۰۲ آبدار شوند.

وی بر بهره برداری از مجتمع آبرسانی فضل الهی و حمیری قصرقند اشاره و خاطرنشان کرد: تاکید و مقرر شده تا پایان سالجاری و نهایتا تا اردیبهشت سال آینده این ۲ پروژه‌های آبرسانی تکمیل و شاهد افتتاح باشیم.

وی گفت: در بخش کهیر و مجتمع بندینی زرآباد نیز دستورات ویژه ای صادر شده و تا چند روز دیگر اقدامات لازم شروع و مشکلات بی آبی آنها مرتفع خواهد شد و علاوه بر این نیز روستاهای ساحلی پزم کنارک بطول ۶ کیلومتر از خط لوله آب شیرین تا ۲ ماه آینده آبدار خواهند شد.

منبع ایسنا
مطالب مشابه