طوفان شدید همراه با گرد و خاک مدارس و ادارات سیستان را تعطیل کرد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از ایرنا، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در این باره گفت: بر اساس اعلام هواشناسی استان از ۲۸ شهریور ماه جاری شاهد باد شدید همراه با گرد و خاک در نواحی شمالی هستیم که با توجه به شدت این پدیده و برای حفظ سلامت عمومی ، امروز /شنبه/ مدارس تمام مقاطع و نیز ادارات پنج شهرستان شمالی تعطیل است.

مجید محبی اظهار کرد: طی چند روز اخیر یک هزار و ۳۴۶ نفر از مردم پنج شهرستان شمال سیستان و بلوچستان شامل زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز (به سبب مشکلات تنفسی) راهی مراکز درمانی شدند که از این تعداد ۹۰ نفر همچنان بستری هستند.

وی افزود: مشکل تنفسی، قلبی و چشمی از عمده مشکلات این افراد است.

در همین پیوند مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در آخرین روز از فصل تابستان سرعت باد در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید که شعاع دید افقی را به ۵۰ متر کاهش داد.

محسن حیدری  بیان کرد: همچنین در تداوم وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در شهرستان زهک سرعت باد به ۸۵ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را تا ۲۰۰ متر کاهش داد.

وی افزود: مطابق با هشدار صادر شده سطح نارنجی شماره ۲۲ تا دوشنبه هفته آینده وزش باد شدید تا خیلی شدید و توفان و گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان محتمل است.

وی ادامه داد: در نوار شرقی و غرب سیستان و بلوچستان نیز وزش باد نسبتاً شدید تا شدید جو غالب است و با توجه به جهت جریانات احتمال انتقال ذرات گرد و غبار به مناطق مرکزی و جنوبی استان وجود دارد.

وی اظهار کرد: شهروندان از تردد غیرضرور بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان در زمان غبارآلود شدن هوا و تردد جاده‌ای و همچنین عبور در کنار ساختمان های در حال ساخت و قدیمی به خاطر احتمال ریزش خودداری کنند.

کمبود منابع آبی و به تبع آن فقر پوشش گیاهی و بالا بودن درجه حرارت و تبخیر زیاد از جمله عوامل بالا بودن قابلیت حادثه خیزی منطقه سیستان است.

سیستان و بلوچستان در منطقه گرم و خشک واقع شده و به همین دلیل تاثیرپذیری از سامانه های کم فشار حاره ای و پراکنش زمانی و مکانی بارندگی ها نامناسب است به طوریکه در برخی اوقات تمام بارش های سالانه یک منطقه و حتی بیش از ۲ برابر آن در کمتر از ۲۴ ساعت نازل شده و سیلاب سهمگین ایجاد می کند.

این ویژگی جغرافیایی و طبیعی سبب شده که در بسیاری از سال‌ها حوادث قهری همچون خشکسالی و سیل بطور توامان در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان رخ دهد

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.