تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

غلظت ذرات معلق در هوای سیستان ۶۰ برابر حد مجاز

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد با سرعت ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت میزان غلظت ذرات معلق در هوای زابل را به بیش از ۶۰ برابر حد مجاز رساند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، علی ملاشاهی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته حداکثر سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در سیستان به ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت رسید که موجب شد غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۹۰۷۵ میکروگرم بر متر مکعب برسد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است این میزان از ذرات معلق در هوا نشان دهنده این است که طی این مدت میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهر زابل به بیش از ۶۰ برابر حد مجاز رسیده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در پی این رخداد علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی در محدوده فرودگاه زابل به ۳۰۰ متر کاهش پیدا کرد.

 

وی گفت: همچنین بر اساس تحلیل آخرین نقشه های همدیدی و آینده نگری هواشناسی طوفان شدید همراه با گرد و خاک تا پایان هفته در شمال استان سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

 

ملاشاهی با اشاره به اینکه طی این مدت در نواحی مرکزی و جنوبی استان افزایش غبار همراه با وزش باد و گرد و خاک با شدت کمتر رخ خواهد داد، گفت: در زمان طوفان در جاده های مواصلاتی استان به ویژه جاده «زاهدان – زابل»، «زاهدان- نهبندان»، «زابل- نهبندان»، «زاهدان- بم» و جاده «ایرانشهر-ریگان-بم» کاهش دید سبب کندی عبور و مرور و اختلال تردد می شود.

منبع مهر
مطالب مشابه