تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

غلظت ذرات معلق در هوای شهر زابل به هفت برابر حد مجاز رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید و گرد و خاک در زابل سبب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۹۹۲ میکروگرم بر مترمکعب معادل هفت برابر حد مجاز برسد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، محسن حیدری اظهار داشت: وزش باد که از دیروز در منطقه سیستان شروع شده است صبح امروز شدت گرفت و بیشینه سرعت آن در زابل به بیش از ۸۲ کیلومتر بر ساعت رسید.

وی با بیان اینکه الگوی بادهای ۱۲۰ روزه سیستان آغاز شده است، افزود: گرد و خاک ناشی از این باد شدید دید افقی در ایستگاه فرودگاهی زابل را به هزار و ۵۰۰ متر کاهش داد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین بر اثر باد شدید و گرد و خاک دید افقی در زهک نیز به ۸۰۰ متر کاهش پیدا کرد.

وی خاطر نشان کرد: براساس مدل های هواشناسی و نقش های پیش یابی وزش باد تا پنجشنبه در منطقه سیستان ادامه دارد و در برخی نقاط خیزش گرد و خاک و کاهش دید پیش بینی می شود.

ورش بادهای ۱۲۰ روزه یکی از ویژگی های اقلیمی شمال سیستان و بلوچستان است که هر سال از اواخر اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا اواسط شهریور ماه ادامه می یابد اما در چند سال اخیر بازه زمانی این بادها افزایش یافته است به طوری که گاهی تا ۱۶۰ روز از سال را نیز در برمی گیرد.

منبع ایرنا
مطالب مشابه