گوترش: بشریت یک انتخاب دارد، همکاری یا نابودی

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از یورونیوز، آقای گوترش خطاب به نمایندگان کشورهای مختلف شرکت‌کننده در اجلاس گفت: «بشریت یک انتخاب دارد: همکاری یا نابودی.»

دبیر کل سازمان ملل در ادامه خواستار پیمانی میان کشورهای ثروتمند و فقیر جهان برای تسریع کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و همچنین تخصیص بودجه شد تا اطمینان حاصل شود که کشورهای فقیرتر می‌توانند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند و با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بر کشورهای خود که پیشتر به وقوع پیوسته است، مقابله کنند.

آقای گوترش گفت که آمریکا و چین به عنوان دو اقتصاد بزرگ مسئولیت ویژه‌ای برای تحقق این پیمان دارند.

افزایش کمک‌های مالی به کشورهای فقیرتر که با بحران‌های ناشی از تغییرات آب و هوا مواجه هستند به عنوان یک موضوع اصلی در کنفرانس ۱۳ روزه کوپ ۲۷ که از روز یک‌شنبه در شرم‌الشیخ مصر آغاز شد، مطرح شده است.

قرار است ده‌ها رهبر، رئیس جمهور، نخست وزیر، مقام بلند پایه کشورهای مختلف و شخصیت‌های شناخته شده بین‌المللی در اجلاس کوپ ۲۷ در قاهره حاضر شوند اما شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین که کشورش بزرگ‌ترین تولید کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است، در این اجلاس شرکت نمی‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا و نارندرا مودی، نخست وزیر هند از دیگر غائبان اجلاس تغییرات آب و هوایی خواهند بود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوی آمریکا اواخر این هفته و پس از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای در این کشور به اجلاس کوپ ۲۷ می‌پیوندد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل که هفته گذشته در انتخابات برزیل پیروز شد در اجلاس کوپ ۲۷ شرکت کند، با این امید که پس از شکست دادن ژایر بولسونارو، رئیس جمهور بدبین به آب و هوا، از جنگل‌های آمازون محافظت کند.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.