مهریه وسیله ای برای درآمدزایی

0
 در واقع مهریه در کشور ما چهره در آمدزایی به خود گرفته و از ماهیت خود دور شده است؛ یعنی به صورت یک نوع تجارت در آمده است که این موضوع بنیان زندگی مشترک و خانواده را سست کرده و تحت تأثیر قرار می دهد.
در حال حاضر ۲۲۰۶ مرد ایرانی به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان هستند، و این صورت خوبی در جامعه ندارد؛ اصلا چرا باید مرد ایرانی برای مهریه در زندان باشد، اصلا چرا قانون مهریه را نقض یا اصلاح نمی کنید ؟ الان طوری شده است که برخی نه همه، برخی از خانم ها از این طریق یعنی گرفتن مهریه کسب درآمد کرده و درآمدزایی می کنند و این یک فاجعه بزرگ در جامعه ما می باشد؛ برای حل این موضوع بایستی قانون مهریه یکبار دیگر بررسی و ادیت شود ، مثلا اگر قانون مهریه به کل برداشته شود و در عوض حق طلاق به خانم ها داده شود ، مسلما بخش بزرگی از این معضل برطرف خواهد شد.
از طرفی هم پرداخت مهریه یک نوع بی احترامی نسبت به خانم ها می باشد که گویی این کار ،  خانم ها را به عنوان دارایی و اموال  شخصی برای مردان معرفی می کند، و این در شأن یک بانوی ایرانی نیست و نمی باشد.
 امروزه جوامع بشری بیش از پیش به اهمیت و استحکام بنیان خانواده در سلامت جامعه پی برده اند، اهمیت این موضوع از آن جهت است که خانواده رکن اساسی و ریشه ای هر جامعه می باشد که سلامت آن اثر مستقیم در سلامت و موفقیت در سطح اجتماع دارد. از این رو قدرت ها برای حفظ این نهاد به دنبال راه حل های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و حقوقی می باشند که در سایه آن بتوان دوام و امنیت خانواده را تضمین نمود؛ در دین اسلام از همان ابتدا به موضوع خانواده، زن و مرد، که ارکان اصلی خانواده هستند بسیار توجه شده است به همین دلیل تکالیفی که زن و شوهر نسبت به یکدیگر برای رسیدن به آرامش و تعالی نیاز دارند را معرفی و تبیین نموده و آنها را ملزم به رعایت آن کرده است؛ از حقوق زوج تمکین زوجه و از حقوق زوجه که باید زوج آن را ادا نماید می توان از مهریه و نفقه  و نحله نام برد. که اصطلاحا از آن به عنوان حقوق مالی زوجه یاد می شود که جنبه حمایتی دارد .امروزه پرداخت حقوق مالی زوجه در اغلب موارد با موانعی روبرو شده است.
بنا به نظر جامعه شناسان در مورد مهریه :در عصر کنونی میزان مهریه در حال افزایش است که این امر پیامد های نا مطلوبی همچون تغییر در نوع همسر گزینی، کاهش نرخ ازدواج و ایجاد خصومت و دشمنی و احتمال سوداگری و. . . . در پی خواهد داشت. لذا در خواهیم یافت که بایستی بر اساس مسائل روز و این زمان، دستی بر اصلاح قانون زده و تغییری ایجاد کرده و آنچه که به سلامت جامعه امروز ماست معین شود.
متأسفانه جوانان بسیاری از پرداخت مهریه ناتوان هستند و در زندان ها به سر می برند، و این یعنی یک مسئله و معضل بزرگ اجتماعی که بایستی در جامعه و کشور حل شود. این مسئله یک مسئله فنی ست که حتما حتما بایستی توسط جامعه شناسان و آسیب شناسان حل و از طریق قانون گذاران مورد برسی قرار گیرد.
اینکه همه حقوق در اختیار مرد و مهریه سهم زن باشد، این کاملا اشتباه است، چرا که نوعی گروکشی به حساب می آید که همین امر سبب می شود که زندگی ها از هم پاشیده شوند و منجر به جدایی میان زن و مرد شود.گاهی بایستی متناسب با وضعیت کنونی جامعه دست به اصلاح و تغییر قوانین زد تا راه موفقیت برای تکامل زندگی در جامعه هموار شود.

 

شهراد شاهرخی طهرانی

تحلیلگر مسائل اجتماعی

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.