تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

تنها بانوی دوچرخه‌سوار ایرانی در بازی‌های آسیایی

فرانک پرتو آذر یک ناممکن را ممکن کرده است. او نخستین زن مدال‌آور ایران در رشته دوچرخه‌سواری در سطح قهرمانی آسیا (۲۰۱۸) است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از یورو نیوز ، فرانک پرتو آذر همچنین دارنده دو مدال برنز آسیا (۲۰۱۷-۲۰۱۸) است و نفر نخست رده‌بندی دوچرخه‌سواری کوهستان آسیا در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ به شمار می‌رود. پرتوآذر تنها زنی است که تیم ملی دوچرخه‌سواری ایران را برای بازی‌های آسیایی جاکارتا همراهی می‌کند.

 

از چهار سال پیش که پسرها سهمیه المپیک آسیایی را گرفتند و راهی مسابقات شدند با خودش عهد کرده بود برای المپیک آسیایی ۲۰۱۸ خودش جزو آنها باشد. همینطور هم شد.

 

لبخند از روی لبش نمی‌افتد. اهل شیراز است و در تمرین‌های تیم ملی در خوابگاه استادیوم آزادی ساکن می‌شود. هدف اش این است که در بازگشت از مسابقات المپیک بتواند برای ورزش همگانی در شیراز به ویژه عمومی‌تر کردن فرهنگ دوچرخه‌سواری تلاش کند.

او می‌گوید: «وقتی تازه وارد دوچرخه‌سواری شدم، زنان جدی گرفته نمی‌شدند. ما زنان دوچرخه‌سوار برای این موضوع می‌جنگیدیم و ثابت می‌کردیم که ما هم به اندازه آقایان این پتانسیل را داریم که موفق باشیم و بتوانیم نتیجه‌های خوب بگیریم. »

می‌گوید مردانه و زنان تلقی کردن برخی ورزش‌ها صرفا معطوف به ایران نمی‌شود. او از گفت‌وگوی خود با خبرنگار یک مجله انگلیسی مصداق می‌آورد که به او گفته شد که هم سراغ یک ورزش مردانه (دوچرخه‌سواری) و هم یک رشته مردانه ( مهندسی عمران) رفته است.

با این حال او معتقد است که ورزش زن و مرد ندارد و زنان و مردان به طور برابر حق دارند از سلامتی و شادمانی ورزش کردن بهره‌مند شوند.