تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

طبق آمار فیفا تیم سی‌ودوم جام جهانی ۲۰۱۸ بودیم

فائقی معاون فنی پیشین سازمان تربیت بدنی

فارغ از امتیازهایی که گرفتیم، طبق آمارهایی که در سایت فیفا منتشر شده، تیم سی و دوم جام جهانی ۲۰۱۸ بودیم. جامعه این دروغ را پذیرفته که باخت را با برد عوض کرده‌ایم

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصرسعید فائقی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص بحث تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش برای جام ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا و مدیریت این موضوع از سوی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: باید موضوع را به دو بخش تقسیم کنم؛ بخش اول مربوط به پیش از مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ بود که تیم ملی با توجه به حضور در این مسابقات نیاز به وحدت داشت. ما نیز باید کاری می‌کردیم که روحیه تیم بالا برود و حالا که کار تمام شده، باید به بخش دیگر موضوع بپردازیم. حالا زمان نقد است و باید ایرادها را ببینیم و از زاویه‌ای به موضوع نگاه کنیم که نواقص برطرف شود.

وی با اشاره به عملکرد فنی تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ گفت: فارغ از امتیازهایی که گرفتیم، طبق آمارهایی که در سایت فیفا منتشر شده، تیم سی و دوم جام بودیم. آمارها به چند بخش در فاز هجومی، دفاعی، کیفیت بازی و… تقسیم می‌شود که وقتی به این بخش‌ها نگاه می‌کنیم ما به‌لحاظ بازی و مالکیت توپ وضعیت نامناسبی داشتیم. در پاس‌ها نیز وضعیت‌مان خوب نبود و حتی میزان پاس‌های صحیح ما حدود ۴۰ درصد بود و ۶۰ درصد پاس اشتباه داده‌ایم، کنار اینها در بخش دفاعی ما جزو بهترین تیم‌ها بودیم، اما به این نکته توجه کنیم که؛ چقدر از توانایی بازیکنانی که خارج از کشور هستند، استفاده کردیم؟ عملکرد بچه‌های ما خوب بود و علاوه بر پست تخصصی خود در چند پست دیگر هم به تیم ملی کمک کردند، اما اگر قرار بود آنها را در پست غیرتخصصی بازی بدهیم، چرا نفرات دیگر را در پست تخصصی خود به جام جهانی نبردیم؟

[bs-quote quote=”چون مدیران ما از کی‌روش پایین‌تر قرار گرفته‌اند، تابع می‌شوند و مشکل فوتبال ما همین است و واقعاً کی‌روش مشکل فوتبال ما نیست” style=”default” align=”left” author_name=”سعید فائقی” author_job=”معاون فنی پیشین سازمان تربیت بدنی” author_avatar=”https://www.moaser.com/wp-content/uploads/2018/07/faeghi.jpg”][/bs-quote]

معاون فنی پیشین سازمان تربیت بدنی با اشاره به وضعیت مدیریت فوتبال تصریح کرد: باید یک بازنگری داشته باشیم. این را قبول دارم که کی‌روش نسبت به فوتبال ما نام درشتی دارد و دلیل آن این است که مدیران ما از او پایین‌تر هستند. چون مدیران ما از کی‌روش پایین‌تر قرار گرفته‌اند، تابع می‌شوند و مشکل فوتبال ما همین است و واقعاً کی‌روش مشکل فوتبال ما نیست. او در این چند سال زحمت کشیده، اما جامعه ما هم چون به‌لحاظ فرهنگی دروغ شنیدن را دوست دارد، اکنون هم این دروغ را قبول کرده که ما باخت را با برد عوض کرده‌ایم.

فائقی با اشاره به برگزاری مسابقات جام ملت‌های آسیا در دی ماه سال جاری گفت: چند وقت است که با قدرت‌های آسیا روبه‌رو نشده‌ایم و باید به یک‌سری نکات توجه کنیم. اگر ما در جام جهانی دفاعی بازی کردیم، کره‌جنوبی هم مقابل آلمان دفاعی بازی کرد، اما آنها موفق به شکست این تیم شدند. به ژاپن توجه کنید که تا آستانه شکست بلژیک پیش رفت و حتی عربستان هم که ناکام بود، به‌لحاظ آماری شرایط بهتری نسبت به ما داشت. اگر در جام ملت‌های آسیا با این تیم‌ها روبه‌رو شویم، کار مشکلی خواهیم داشت و از حالا باید به‌فکر برطرف کردن نقاط ضعف‌مان باشیم. اگر قرار باشد با این نقاط ضعف به جام ملت‌ها، برویم باز هم بازنده خواهیم بود. در این شرایط مدیریت ما باید تقویت شود و نگاه فدراسیون فوتبال برای موفقیت باید بالاتر از آسیا باشد.

وی درباره تمدید قرارداد کی‌روش گفت: در دنیا و در بحث مدیریت یک‌سری محدودیت‌ها وجود دارد و حتی در آمریکا هم اجازه نمی‌دهند مدیری دو دوره بیشتر در یک سمت حضور داشته باشد. ما دو دوره چهارساله که هشت سال شده است، با کی‌روش داشته‌ایم، با این حال معتقدم اگر قرار است برای جام ملت‌ها تغییری صورت بگیرد، این تغییر باید به‌لحاظ افکار مدیریتی باشد. اگر سطح مدیریت فدراسیون می‌خواهد به همین شکل باقی بماند، ادامه دادن با کی‌روش بهتر است.

مطالب مشابه