فهرست خبرهای مرتبط با موضوع:

محیط زیست

آخرین و جدیدترین اخبار و خبرهای داغ محیط زیست. تازه ترین و بروزترین حبرهای روز زیست محیطی. گزارش های و تحلیل های محیط زیست. اطلاع رسانی همایش ها و نشست های محیط زیست

رگ های حیاتی سیستان در حال بسته شدن

عدم رها سازی و جاری شدن آب در سال های اخیر در مهمترین شاهرگ حیاتی سیستان، باعث گردیده تا این منطقه در معرض بیماری شدید بی آبی قرار گیرد که در صورت ادامه دار شدن این مشکل، به زودی شاهد ایست قلبی و جان باختن این خطه از کشور خواهیم بود.

سرعت طوفان در زابل به ۹۴ کیلومتر بر ساعت رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید تا بیشینه ۹۴ کیلومتر بر ساعت بامداد امروز یکشنبه زابل را درنوردید و گرد و غبار حاصل از آن شعاع دید افقی را در ایستگاه هواشناسی این شهر به سه هزار متر کاهش داد.

آخرین وضعیت سدهای کشور

هم‌‌‌زمان با افزایش مصرف آب و کاهش ۱۴درصدی بارش‌‌‌ها، حجم آب ۱۸سد مهم تامین‌‌‌کننده آب شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۱) تا ۱۴مرداد امسال کاهش ۲۵ تا ۷۵‌درصد داشته و در این میان سد وشمگیر استان گلستان خشک شده است.

حل بحران آب با نسخه بخش خصوصی

منابع آبی کشور در بحرانی دیرینه ناشی از سوءمدیریت در سطح کلان و سطح برداشت آب نامتعارف قرار گرفته است. دولت‌‌‌های مختلفی در ایران درگیر این چالش دیرینه بوده‌اند و هنوز هم راهکار مشخصی برای حل این موضوع که بتوان آن را عملی کرد، به‌دست نیامده…

سیلاب در بلوچستان و قطع راه های ارتباطی

بر اثر بارش‌های های سنگین روز گذشته در جنوب سیستان و بلوچستان ، رودخانه بزرگ کاجو بزرگترین سیلاب فصل مونسون را در ۲۰سال اخیر تجربه کرد و این سیلاب شبانه ، راه ارتباطی ۴۲ روستا به قصرقند قطع کرد.

اخطار رئیسی به طالبان در باره حقابه هیرمند ۶۶روزه شد و هیچ اتفاقی نیفتاد

جمهوری اسلامی نوشت:66 روز از اخطار رئیس ‌جمهور رئیسی به حکام افغانستان درباره حقابه ایران از رود هیرمند گذشته ولی هنوز خبری از انجام وعده‌های طالبان در این زمینه نشده است.

-تبلیغات-

-تبلیغات-

-تبلیغات-

آخرین وضعیت ورودی آب سدهای کشور

گزارش اخیر مرکز اطلاعات و داده‌‌‌های آب کشور رشد ۱۱درصدی بارش‌‌‌ها را اعلام کرده که این موضوع بیانگر بهتر شدن وضعیت ورودی آب به سدها از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۷خردادماه است و در این میان سدهای استان خوزستان در بهترین وضعیت آبی قرار دارند.

صحبت طالبان مبنی بر عدم پیش‌بینی معاهده جهت بازدید از سد کجکی مردود است

عضو هیات نمایندگان سیستان‌و‌بلوچستان گفت: اخیرا طرف افغان اعلام کرده طبق معاهده امکان بازدید از مخزن سد کجکی و دهراوود وجود ندارد، در حالی که ماده ۵ پروتکل ضمیمه شماره یک تصریح کرده در ایامی که طرف افغان اعلام می‌کند بارندگی در طول سال به…

از خطرات حضور یک گروه غیرقابل پیش‌بینی و متعصب غافل شدیم

اعتماد نوشت:طالبان با خیانت امریکا به مردم افغانستان و توافق با او اغلب کشورهای منطقه را غافلگیرکرد و با اینکه جزییات این توافق هنوز هم مشخص نیست ایران را خوشحال کردند که یک پای امریکا از منطقه برداشته شده است!

جدال بر سر حق‌آبه

دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون با نام‌های قدیمی دریاچه سیستان و دریاچه زَرَنگ، سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریای مازندران و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره است.

هشدار آلودگی هوا با گاز بی‌‌‌رنگ و بوی «ازن» به صدا درآمد

هشدار آلودگی هوا با گاز بی‌‌‌رنگ و بوی «ازن» از نیمه‌‌‌ اردیبهشت به صدا درآمد و به تدریج بر تعداد ایستگاه‌‌‌های آلوده تحت‌تاثیر افزایش غلظت این آلاینده در پایتخت افزوده شد. اما با افزایش تدریجی دمای هوای تهران بر شدت این نوع آلودگی نیز…

سیاستگذاری در حوزه امنیت آب به چه مولفه‏‏‏‏‌هایی نیاز دارد؟

منابع آبی در ایران به‌ویژه طی سال‌های اخیر با تهدیدهای جدی روبه‌رو بوده‌است. گزارش‌ها نشان می‌دهد به دلیل برداشت بی‌‌‌‌‌رویه از منابع آب زیرزمینی تجدیدناپذیر و آلودگی فزاینده در منابع آب سطحی و زیرزمینی، امنیت آبی کشور از منظر برابری بین…

در پذیرفتن طالبان عجله کردیم

تاکیدی که رئیس جمهور و وزیر خارجه بر مساله آب هیرمند داشته اند اگر با عکس العمل منفی طالبان رو به رو شود و اقدامی صورت نگیرد، طبیعتا آنها جری تر خواهند شد و مشکلات بیشتری را برای ایران به وجود خواهند آورد.

-تبلیغات-

-تبلیغات-

-تبلیغات-

حق‌آبه هیرمند در مشت طالبان

ایرانیان همواره و در پویش تاریخ با یادآوری‌ لب‌های تشنه امام سوم شیعیان برای تشنه‌ها اشک ریخته‌اند و با پدیده تشنگی دست‌کم در سخن و حرف آشنایی دارند. حالا اما بخشی از بردبارترین شهروندان ایرانی در شرق این مرز و بوم با کمبود آب آشامیدنی…

گزارش بانک جهانی از چالش‌‌‌های مدیریت آب در بخش کشاورزی

بانک جهانی در یکی از گزارش‌‌‌های مهم خود پیرامون لزوم مدیریت منابع آب در جهان و تهدیدهای برآمده از مدیریت سوء در این حوزه به چالش‌‌‌های مدیریت آب در بخش کشاورزی اشاره و تاکید کرده است که در صورت عدم‌اصلاح رویه‌‌‌های غلط در این حوزه جهان تا…

«گردشگری سبز» به‌‌‌عنوان یکی از راه‌‌‌حل‌‌‌های نجات زمین

با توجه به تهدید جدی نابودی زمین، «گردشگری سبز» به‌‌‌عنوان یکی از راه‌‌‌حل‌‌‌های نجات زمین و بازگشت حیات به آن به‌‌‌شمار می‌رود که در روز زمین به‌‌‌عنوان هدف مهم صنعت گردشگری معرفی شده است.

زنجیره انسانی مردم سیستان برای مطالبه حقابه رودخانه هیرمند

زنجیره انسانی مردم سیستان برای مطالبه حقابه رودخانه هیرمندجمعی از مردم منطقه سیستان در اعتراض به عملکرد کمیساریای آب ایران نسبت به پیگیری مسئله حقابه رودخانه هیرمند با تشکیل زنجیره انسانی در بستر تالاب هامون به این روند انفعالی اعتراض…

هوای مشهد آلوده شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با افزایش حجم آلاینده‌ها، کیفیت هوای کلانشهر مشهد در چهارمین روز اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ در وضعیت هشدار آلودگی برای تنفس شهروندان قرار گرفت.

وزش باد همراه با گردوخاک در نواحی شمالی سیستان و بلوچستان

کارشناس پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از امروز شنبه در نوار شرقی، دوشنبه در جنوب شرق و سه‌شنبه در ارتفاعات مرکزی و جنوبی استان شرایط برای افزایش ابر و رگبار پراکنده باران گاهی رعدوبرق فراهم است.

-تبلیغات-

-تبلیغات-

-تبلیغات-

۵۰‌درصد حجم سدهای کشور پر شد

میزان پرشدگی سدهای کشور که هفته گذشته ۴۸‌درصد بود، در هفته جاری و پایان روز ۲۰ اسفندماه با ۲‌درصد افزایش به ۵۰‌درصد رسید. به گزارش «ایرنا»، بارش‌‌‌های اخیر اندکی وضعیت آب موجود در سدهای کشور را بهتر کرده است.

تداوم آلودگی هوای مشهد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در پی افزایش حجم آلاینده‌ها، کیفیت هوای کلانشهر مشهد امروز، دوم اسفندماه، برای سومین روز متوالی در شرایط ناسالم و وضعیت هشدار قرار گرفت.

تعداد قربانیان زلزله ترکیه و سوریه از مرز ۳۳۰۰۰ نفر گذشت

امدادگران روز یکشنبه، نزدیک به یک هفته پس از یکی از بدترین زمین لرزه های ترکیه و سوریه، بازماندگان بیشتری را از زیر آوار بیرون کشیدند، مقامات ترکیه به دنبال حفظ نظم در سراسر منطقه فاجعه بودند و شروع به کار کردند.