تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

برخی کشورهای منطقه به دنبال کنار زدن بندر چابهار از تعاملات تجاری هستند

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بنادر رقیب برخی کشورهای منطقه به دنبال کنار زدن بندر چابهار از تعاملات تجاری هستند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از خانه ملت، سیدابوالفضل موسوی بیوکی با اشاره به ضرورت توسعه بندر چابهار گفت: ایران در موقعیت ژئوپلیتیک و استراتژیکی در عرصه منطقه‌ای و فرامنطقه ای قرار دارد و در این عرصه بندر چابهار بیش از نقاط دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنادر برخی از کشورهای منطقه به خاطر منافع اقتصادی یا همراهی با سیاست کشورهای فرا منطقه‌ای به دنبال کنار زدن بندر چابهار هستند، از این رو اگر روند توسعه چابهار کند و آهسته صورت گیرد، این مسئله مشکل ساز خواهد بود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی دشمنان به دنبال کاهش تأثیر گذاری ایران در عرصه اقتصاد منطقه‌ای هستند، از این رو آنها به دنبال کم اهمیت کردن نقش تنگه هرمز یا جاده ابریشم هستند، بنابراین از هر روشی برای کاهش اثرگذاری بنادر ما نیز استفاده می‌کنند.

موسوی بیوکی با بیان اینکه توسعه بندر چابهار موجب تثبیت و افزایش امنیت در استان‌های شرق کشور از جمله استان سیستان و بلوچستان می‌شود، گفت: البته توسعه بندر چابهار مستلزم تقویت و توسعه زیرساخت‌های منطقه از جمله گسترش راه و تقویت حمل و نقل ریلی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در شرایط کنونی دولت برای توسعه بندر چابهار با کمبود بودجه و اعتبار روبه رو است، از این رو باید از ظرفیت‌های بخش‌های خصوصی و غیردولتی در این عرصه استفاده کرد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: همچنین باید از سرمایه گذاری‌های خارجی برای توسعه بندر چابهار استفاده کرد، البته در چند ماه اخیر اقدامات خوبی برای جذب سرمایه خارجی صورت گرفته، اما باید این روند تقویت شود.

مطالب مشابه