تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

شروط افزایش مبادلات تجاری ایران و عراق اعلام شد

وزیر نیرو اظهار داشت: پیشنهادی هم به عراق برای ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک داده شد که می‌تواند کمک بزرگی به بخش خصوصی دو کشور برای اجرای پروژه‌ها باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، رضا اردکانیان در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت آب و برق و فاضلاب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و عراق بعد از شش سال برگزار شد و این افتخاری است که بعد از سه ماه از پذیرش مسئولیت کمیسیون مشترک موفق به تدارک این اجلاس می‌شویم.

وی افزود: هیات بلندمرتبه‌ای از بخش دولتی و خصوصی عراق بیش از ۵۰ مدیر و مسئول ارشد وزیر این کشور را همراهی می‌کنند.

وزیر نیروی کشورمان ابراز امیدواری کرد که در بخش‌های مختلف از جمله خدمات فنی و مهندسی که نمایشگاه امروز نیز در آن بخش فعال است زمینه همکاری بیشتری از سوی دولت و بخش خصوصی عراق فراهم شود.

وی در ادامه گفت:‌ در این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ شرکت برق و ۷۵ شرکت ایرانی در حوزه آب به اضافه چند شرکت خارجی حضور دارند.

اردکانیان با اشاره به ویژگی نمایشگاه امسال گفت: در سالی که دشمنان فشار حداکثری را به سقف توان خود رسانده‌اند و اکنون نیز در حال سقوط هستند، این نمایشگاه برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: ما طی دو سال گذشته توانستیم انرژی بیشتری به بخش تولید عرضه کنیم و همچنین آب مورد نیاز را به میزان کافی تامین کنیم.

وزیر نیروی کشورمان درباره استفاده چینی‌ها از برق ایران برای تولید رمزارز توضیح داد: استفاده از برق توسط ماینرها تابع ضوابط و مقرراتی است که در وهله اول باید مجوز وزارت صمت را داشته باشند. شرکت‌ها و موسساتی که این مجوزها را دارند می‌توانند بر اساس مصوبه و تعرفه خاص نسبت به خرید انرژی اقدام کنند. جز این استفاده از انرژی غیرمجاز بوده و برخورد خواهد شد.

وی یادآور شد: ما به استفاده کننده غیرمجاز از برق تحت هیچ شرایطی اجازه فعالیت نمی‌دهیم.

اردکانیان درباره تبادلات تجاری ایران و عراق تصریح کرد: در بخش انرژی محدود به صادرات برق و گاز، تابع قرارداد فیمابین هستیم. عمده صادرات و تبادل در حوزه خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه‌های عمرانی در عراق و همچنین صادرات مورد نیاز این کشور است.

وی تاکید کرد:‌ برای افزایش مبادلات به رقم ۲۰ میلیارد دلار باید در بخش حمل و نقل گشایش ایجاد شود حمل و نقل یک سره به سرعت مبادلات کمک می‌کند همچنین در مسائل گمرکی نیازمند گشایش بیشتر هستیم.

مقام عالی وزارت نیرو ادامه داد: تعرفه ترجیحی برای توازن بیشتر مبادلات بین دو کشور جزء برنامه کار ما است امیدواری زیادی وجود دارد که با توجه به امکانات بخش خصوصی دو کشور به سقف لازم برسیم.

وی همچنین گفت:‌ پیشنهادی هم به عراق برای ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک داده شد که می‌تواند کمک بزرگی به بخش خصوصی دو کشور برای اجرای پروژه‌ها باشد.

منبع ایلنا
مطالب مشابه