تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

واردات ایران از امارات متحده ۳۰ درصد کاهش یافت

واردات ایران از امارات متحده عربی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی شش ماهه نخست سال جاری، در این مدت دو میلیون و ۵۶ هزار تن انواع کالا از کشور امارات متحده عربی به ایران وارد شده که ارزش واردات کالا از این کشور به ایران در این مدت سه میلیارد و ۱۵۸ میلیون دلار بوده است.

آمار واردات ایران از امارات نشان می‌دهد که ۱۲.۶۸ درصد از وزن کل واردات کالا انجام شده در این مدت و ۱۴.۲۴ درصد از ارزش واردات انجام شده از کشور امارات بوده است.

کشور امارات در این سال‌ها به عنوان یکی از بندرگاه‌های ایران فعالیت می‌کند، به طوری که بسیاری از کالاهایی که قرار است به ایران وارد شوند از کشورهای دیگر به امارات رفته و از طریق این کشور به ایران می‌آیند.

این در حالی است که در نیمه نخست سال گذشته دو میلیون و ۳۵۲ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۷۲۶ میلیون دلار از امارات به ایران وارد شده بود که این مقدار از واردات ۱۲.۰۹ درصد از وزن و ۲۲.۷۴ درصد از ارزش کل واردات انجام شده ایران در این مدت را به خود اختصاص داده بود.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که واردات کالا از امارات در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۲.۵۹ و از لحاظ ارزش دلاری ۳۰.۱۹ درصد کاهش یافته است.

منبع ایسنا
مطالب مشابه