تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

پروژه بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا معاف می شود؟

توقف فعالیت بندر چابهار چیزی است که آمریکا بسیار برای انجام آن تمایل دارد اما با برنامه تقویت اقتصادی هند و افغانستان مغایر است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از فایننشال تایمز ، توسعه بندر چابهار واقع در جنوب ایران یکی از دوراهی‌های پیش روی سیاست‌گذاران آمریکایی در شرایطی است که این کشور برای اجرای تحریم‌ها علیه تهران تلاش می‌کند.

چابهار که در موقعیتی استراتژیک قرار دارد، جزو دسته‌بندی توسعه اقتصادی ایران به‌شمار می‌آید که دولت ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد با اجرای تحریم‌هایش آن را متوقف کند. در صورت تکمیل پروژه چابهار که بخشی از آن در دسامبر آغاز شد این اتفاق می‌تواند به روابط اقتصادی ایران با جنوب و مرکز آسیا کمک بسزایی کند و راهی برای صادرات نفت این کشور به آن سوی خلیج‌فارس ایجاد و به‌عنوان یک دارایی نظامی استراتژیک عمل کند. این پروژه به‌طور همزمان برای افغانستان نیز به لحاظ اقتصادی یک شاهراه محسوب می‌شود. کشوری که آمریکا سال‌ها است برای تقویت دولت آن و در نتیجه بازگشت نیروهایش به خانه تلاش می‌کند.

این روزنامه آمریکایی نوشته، این بندر به علاوه برای هند که درحال تبدیل شدن به متحدی نزدیک برای آمریکا در آسیا است، یک موهبت تلقی می‌شود. هند خواهان مستثنی شدن فعالیت‌های مرتبط با بندر چابهار از تحریم‌هاست. اغلب شرکت‌های هندی درحال اجرا و فعالیت در پروژه چابهار هستند.

اگر بندر چابهار تکمیل شود انتظار می‌رود آنها در میان بزرگ‌ترین کاربران این بندر باشند و به بازسازی افغانستان کمک کنند، چیزی که دولت ترامپ از هند خواسته‌ است تا بیش از پیش در آن مشارکت داشته و حضور اقتصادی قوی‌تری در آسیای مرکزی داشته باشند.

قانون تحریم‌ها به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد تا پروژه‌هایی را که به تقویت و بازسازی افغانستان کمک می‌کند از تحریم‌ها معاف کند و این راهی است برای ادامه پروژه توسعه بندر چابهار. دولت ترامپ تاکنون تصمیمی درباره معافیت این پروژه نگرفته است، اما اعلام کرده که تمایلی برای تنبیه هند یا افغانستان برای (عدم همکاری با) این تحریم‌ها ندارد.

براساس گزارش این روزنامه آمریکایی، مقامات بلندپایه ایران، هند و افغانستان نیز در ماه‌های اخیر در پایتخت‌هایشان رفت و آمد کردند تا راه‌هایی برای ادامه این پروژه در صورتی‌که هیچ معافیتی در نظر گرفته نشود، بیابند. بندر چابهار یک مسیر جایگزین برای دسترسی افغانستان به دریا به‌شمار می‌آید که هند و ایران نیز مایل به توسعه آن هستند.

در حقیقت جاده‌ها از شمال بندر چابهار در ایران به مرز افغانستان و سپس به درون افغانستان کشیده شده‌اند تا به جاده‌هایی که در سال‌های اخیر با کمک‌های بین‌المللی ساخته شده‌اند، متصل شوند.

مطالب مشابه