تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

پیشنهاد برای جایگزین یارانه ارزی

پس از آنکه بخش‌خصوصی خواستار حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی شد، این بار معاون سازمان توسعه تجارت در مورد پیشنهاد بخش‌خصوصی مبنی بر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و ارائه مابه‌التفاوت‌ها در قالب یارانه به دهک‌های پایین جامعه گفت: ما در مدیریت منابع چندان موفق عمل نکرده‌ایم؛ هدف از اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی و حیاتی حمایت از اقشار کم‌درآمد است اما کل جمعیت ۸۰ میلیونی از آن برخوردار می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، در شرایط کنونی، اگر مراقب مرزها نباشیم، کشورهای همسایه نیز از این یارانه برخوردار می‌شوند. محمدرضا مودودی پیشنهاد کرد: دولت باید این یارانه‌ها را از ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف کند، به جای آن در قالب کوپن‌های الکترونیک، سالانه حدود ۹ میلیون تومان به هر نفر اعطا شود.

البته این یارانه نباید به‌صورت نقدی پرداخت شود، بلکه میزان یارانه برای هر کالا و خدمت اساسی مانند دارو، مواد غذایی و حمل‌ونقل باید مشخص شود تا افراد از طریق کارت‌های الکترونیکی بتوانند در طول سال نیاز خود را از این طریق تامین کنند. او با یادآوری افزایش ۱۴ درصدی صادرات غیرنفتی در پنج ماه نخست امسال، گفت: این تغییر در صادرات، به‌دلیل اصلاح نرخ دلار اتفاق افتاده است؛ هرچند قیمت کنونی دلار واقعی نیست اما افزایش نرخ ارز، صادرات را توجیه‌پذیر کرد و موجب رشد آمارهای صادراتی شد.

در همین رابطه

نرخ امروز دلار و یورو

تداوم روند کاهشی نرخ ارز

مودودی در مورد موانعی که ممنوعیت صادرات برای صادرکنندگان ایجاد می‌کند، گفت: ممنوعیت صادرات باید با رعایت ماده۱۱ مکرر آیین‌نامه اجرایی قانون صادرات و واردات کشور انجام شود. براساس این ماده قانونی، اگر صادرکنندگان تعهداتی به خریداران خارجی داده‌اند، باید از ممنوعیت صادرات مستثنی شوند.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه