تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

کاهش صادرات آلمان به ایران

تحریم های آمریکا بر علیه ایران باعث کاهش صادرات آلمان به ایران شده است. به گفته یک کارشناس اقتصادی این روند منفی ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از خبرگزاری آلمان رئیس بخش اقتصاد خارجی اتاق صنعت و بازرگانی آلمان گزارش داد که پس از خروج آمریکا از برجام در ماه مه (اردیبهشت) سال جاری صادرات آلمان به ایران ۱۸ درصد کاهش یافته است.

به گفته‌ی ترایر شمار زیادی از شرکت‌های آلمانی که در ایران شعبه زده بودند، فعالیت خود در این کشور را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

پیشتر داگمار فون بون‌اشتاین، نماینده شرکت‌های آلمانی در تهران، گفته بود که در ماه‌های اخیر دو سوم شرکت‌های آلمانی به فعالیت خود در ایران خاتمه داده‌اند.

مابقی شرکت‌های آلمانی که هنوز در ایران حضور دارند نیز چشم‌انداز روشنی برای ادامه کار در ایران نمی‌بینند. به گفته‌ی فون‌اشتاین، تنها علت ماندن آن‌ها در ایران این است که می‌دانند خروج از ایران و ویران کردن پل همکاری اقتصادی با ایران، امکان بازگشت مجدد آن‌ها را کاهش می‌دهد.

اقدام اتحادیه اروپا؛ خوب اما دیرهنگام

در این گزارش آمده است که فولکر ترایر از اقدام اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران استقبال کرده اما معتقد است که این راهکار هم نمی‌تواند در کوتاه مدت روابط ایران و اتحادیه اروپا را بهبود بخشد، بلکه نیاز به زمانی طولانی دارد.

اشاره‌ ترایر به اظهارات فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل است. موگرینی فاش ساخت که این اتحادیه در فکر ایجاد یک کانال ویژه‌ی پرداخت مالی برای آسان‌تر کردن تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکاست.

پس از توافق هسته‌ای شرکت‌های اروپایی روانه ایران شدند و امید داشتند که در بازسازی صنایع و زیرساخت‌های فرسوده‌ی این کشور شرکت کنند.

 

مطالب مشابه