تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

تلاش کنگره آمریکا برای قطع دسترسی کامل ایران به سوئیفت

منابع آگاه آمریکایی اعلام نمودند سناتورهای آمریکایی با تصویب تحریم‌های جدید با هدف قطع دسترسی کامل ایران به سیستم بانکی سوئیفت تلاش می کنند که البته با مخالفت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روبرو شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، تد کروز، سناتور آمریکایی با این ادعا که تحریم‌های جدید دولت ترامپ علیه ایران خیلی ضعیف است، لایحه‌ای را معرفی کرد که نشان می‌دهد کنگره آمریکا تلاش دارد قانونی را برای قطع دسترسی کامل ایران از سیستم‌ سوئیفت معرفی کند.

مقامات آمریکایی آگاه از این مذاکرات به “واشنگتن فری بیکن” گفته‌اند که کنگره آمریکا در بحث داغی با وزارت خزانه‌داری آمریکا است که بدنبال باز نگه داشتن خطوط مالی است. طبق اعلام مقامات، کنگره تلاش می‌کند تحریم‌ها علیه ایران را که از چهار نوامبر اجرایی می‌شود تشدید کند و خواهان پایان دادن به دسترسی ایران به سوئیفت است که مبادلات خارجی بزرگ تهران را تسهیل می‌کند.

در حالی که دولت ترامپ و مقامات بلندپایه دولت شامل جان بولتون، مشاور امنیت ملی خواستار موضع سخت گیرانه علیه ایران شده‌اند، وزارت خزانه‌داری گویا اصرار دارد که اتصال ایران به سوئیفت بدون تغییر بماند که ممکن است به دلیل فشار از جانب متحدان اروپایی باشد.

سناتور کروز اوایل هفته لایحه جدیدی را برای اجرای تحریم‌های کلیدی علیه ایران معرفی کرده بود. طبق اظهارات منابع آگاه فری بیکن، هدف از این لایحه معرفی تحریم‌های بیشتری است که عملیات‌های مربوط به سوئیفت را هدف می‌گیرند. ظاهرا این لایحه قدرت ترامپ را برای هدف گرفتن بانک‌های ایرانی شامل تحریم‌ها برای کمک به ایران برای طراحی ارز مجازی به منظور دور زدن تحریم‌ها افزایش می‌دهد.

یک منبع آگاه از این لایحه اظهار کرده است که قانون مذکور فراتر از تحریم‌هایی است که وزارت خزانه‌داری آمریکا تمایل دارد وضع کند به خصوص که اقدام علیه سوئیفت به معنای اقدام علیه دو بانک آمریکایی بزرگ جی پی مورگان و سیتی بانک خواهد بود که بخشی از این سیستم هستند.

یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا به فری بیکن گفته است این وزارتخانه موضع سخت‌گیرانه ای در قبال ایران اتخاذ کرده اما عدم تمایل خزانه‌داری برای قطع دسترسی ایران به سوئیفت موجب ناخوشنودی مخالفان ایران شده است.

منبع ایسنا
مطالب مشابه