تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

دلار وارد کانال ۱۴ هزارتومان شد

امروز یکشنبه قیمت‌ها در بازار طلا و ارز با جهش قیمتی کار خود را آغاز کرد و در ادامه نیز به‌رغم افت نسبی در ساعتی از ظهر، روندی صعودی را طی نمود. سکه وارد کانال ۵ میلیون تومانی شد و همینطور دلار وارد مرز ۱۴ هزار تومان رسید.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، با آغاز معاملات امروز یکشنبه بازار ارز، نرخ فروش هر دلار از سوی صرافی‌های بانکی در مقایسه با روز شنبه، ۱ هزار و ۱۵۰ تومان افزایش یافت. عرضه دلار ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومانی بر مبنای نرخ میانگین معاملات سامانه رسمی سنا در حالی آغاز شد که صف متقاضیان دریافت سهمیه سالانه ۲ هزار یورویی در مقابل صرافی‌های بانک‌ها طولانی‌تر از روز شنبه شده بود.

برخی از فعالان بازار ارز ورود حجم زیادی از تقاضای مردم عادی در پی صعودی شدن قیمتها را یکی از عوامل مهم رشد قیمت‌ها می‌دانند. همچنین برخی نیز مسافرتهای نوروز را یکی دیگر از عوامل اثرگذار در افزایش نرخ ارز دانسته اند.

قیمت ها در بازار سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته را با قیمت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به پایان رساند و امروز با نرخ ۴ میلیون و ۸۶۵ هزار تومان بازگشایی شد. با آغاز معاملات افزایش قیمت سکه آغاز شد و تا ظهر از مرز ۴٫۹ میلیونی گذشته و به ۴ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان نیز رسید. سکه با کاهش قیمت بعدازظهر به کانال ۴٫۸ میلیونی بازگشت و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۴ بعدازظهر) سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۸۵۵ هزار تومان رسیده‌است.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز ۴ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان، نیم‌سکه ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و ربع‌سکه تا ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان شد. سکه گرمی نیز ۸۶۰ هزار تومان قیمت دارد.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً نرخ ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای ۱۷ عیار با قیمت ۱ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان کار خود را آغاز کرد. طلای آبشده تا ظهر به ۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان نیز رسید، اما بعدازظهر به نیمه پایین کانال ۱٫۹ میلیون بازگشت و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۴ بعدازظهر) مثقال طلای آبشده ۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان شده‌است.

اونس طلا در بازار جهانی ۱۳۲۸ دلار است. در بازار داخلی گرم طلای ۱۸ عیار به بالای ۴۴۰ هزار تومان و گرم طلای ۲۴ عیار به بالای ۵۹۰ هزار تومان بوده‌است.

قیمت دلار و دیگر ارزها

دلار آمریکا در بازار غیررسمی روز گذشته نهایتاً (حوالی ساعت ۶ عصر) با نرخ ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان به کار خود پایان داد و امروز با نرخ ۱۳ هزار و ۸۸۰ تومان آغاز به کار کرد. دلار در صرافی‌های رسمی با نرخ ۱۳ هزار و ۵۵۰ تا ۶۵۰ تومان شروع به کار کرد و به مرز ۱۴ هزار تومان نیز رسید. در بازار غیررسمی بعدازظهر دلار آمریکا تا ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان پایین آمد اما در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت ۴ بعدازظهر) ۱۳هزار و ۹۳۰ تومان است.

امروز یورو به مرز ۱۶ هزار تومانی رسید و پوند انگلیس به میانه کانال ۱۸ هزار تومان راه یافت. درهم امارات نیز از نیمه بالای کانال ۳ هزار و ۷۰۰ تومان تا نیمه پایین کانال ۳ هزار و ۸۰۰ تومان راه یافت.

بنابراین بانک مرکزی روز یکشنبه برای غلبه بر رشد فزاینده تقاضای افراد حقیقی و از بین بردن حاشیه سود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزارتومانی خرید و فروش ارز سهمیه‌ای، نرخی نزدیک به نرخ آزاد ارز را نشانه گرفت. اقدامی که ابتدا موجب صعود نرخ آزاد دلار تا ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان شد ولی در انتهای مبادلات روز یکشنبه این نرخ به محدوده ۱۳ هزار و ۹۵۰ تا ۱۴ هزارتومان بازگشت.

مطالب مشابه