تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

روسیه و چین به دنبال بهانه‌ برای قطع رابطه بانکی با ایران

نماینده مردم ایلام مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بانک‌های اروپایی تحت فشار آمریکا قرار دارند و به ما وام نمی‌دهند بنابراین گرفتن وام از روسیه خوب است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، جلال میرزایی درباره تمدید گرفتن وام از روسیه و اینکه مطرح می‌شود آیا اینگونه وام‌ها را از کشورهای دیگر نمی‌توانستیم دریافت کنیم، گفت: کشورهای دیگر صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی با توجه به فشارهای آمریکا چندین سال است به ما وام نمی‌دهند و روابط بانکی ندارند.

نماینده ایلام خاطرنشان کرد: بانک‌های اروپایی هم نمی‌آیند در این شرایط اگر ما بتوانیم از روسیه و چین وام بگیریم بسیار عالی است.

وی تأکید کرد: یک عده مخالف گرفتن و یا استقراض وام هستند این‌ها در یک عالم دیگر سیر می‌کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا عدم تصویب لوایح چهارگانه می‌تواند مانع گرفتن وام ایران از روسیه شود، گفت: کشورهایی تحت فشار آمریکایی‌ها قرار دارند تا روابط مالی بانکی و تجاری‌شان را با ما محدود کنند.

وی ادامه داد: بعضی از کشورها مانند روسیه و چین یک رودربایستی با جمهوری اسلامی ایران دارند اما از سوی دیگر دنبال بهانه‌ای هستند که با ما رابطه بانکی نداشته باشند.

میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود ایران سال گذشته ۲ میلیون دلار از روسیه وام دریافت کرده است و تا سقف سه میلیون دلار دیگر می‌تواند بگیرد و یا استقراض کند، گفت: اطلاع چندانی ندارم که سال گذشته از استقراض روسیه استفاده کرده‌ایم یا خیر زیرا گزارشی ارائه نشده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: این مجوز به دولت داده شده که با توجه به شرایط از روسیه وام بگیرد به نظر چیز خوبی است.

منبع ایلنا
مطالب مشابه