تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

حضور پررنگ دلالان سیمان در بازار مصالح ساختمانی

ساخت‌و‌ساز در کشور چند وقتی است که شاهد رکودی مقطعی است. به دنبال افزایش قیمت مصالح ساختمانی، ساخت‌و‌‌ساز با کاهش قابل توجهی رو‌به‌رو شد. فعالان این عرصه که نیمه‌فعال و بعضا غیرفعال شده‌اند، علت این اتفاق را تغییر روزانه قیمت مصالح دانسته و معتقدند که این امر موجب عدم امکان برآورد هزینه‌های ساخت توسط پیمانکاران و سازندگان می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، در این میان سیمان که از مهم‌ترین و پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان کشور است، دچار افزایش دو برابری قیمت شده است.

بازار سیمان بنا به گفته نمایندگان مجلس و فعالان صنعت ساختمان به حال خود رها شده و در حالی که تولیدکنندگان سیمان روی افزایش حدود ۲۵ درصدی قیمت سیمان، تفاهم کردند که باید هر پاکت سیمان ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان باشد، نرخ‌هایی که در بازار فروخته می‌شود حدودا دو برابر است.

بخش ساخت‌و‌ساز کماکان از قیمت‌های نامتعارف سیمان رنج می‌برد و این در حالی است که ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۰ انجمن کارفرمایان صنعت سیمان بر اساس جلسه ۱۵ فروردین ماه مدیران عامل شرکت‌های سیمان، قیمت‌ها را ۲۵ تا ۲۶ درصد افزایش داد. بنابراین قیمت درب کارخانه هر تن سیمان کیسه‌ای ۵۰ کیلویی تیپ‌۲ و پوزولانی ۴۲۸ هزار تومان و هر تن سیمان کیسه‌ای ۵۰ کیلویی تیپ ۵ به مبلغ ۴۳۵ هزار تومان خواهد بود. نرخ سیمان فله تیپ ۲ و پوزولانی نیز ۳۰۸ هزار تومان و تیپ ۵ به مبلغ ۳۱۵ هزار و ۵۲۱ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. به این مبالغ ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده تعلق می‌گیرد.

افزایش قیمت از کارخانه تا کارگاه

طبق این اطلاعیه هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی تیپ ۵ (که بیشتر مورد استفاده سازندگان قرار می‌گیرد) درب کارخانه ۲۱ هزار و ۷۵۰ تومان خواهد بود که با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده باید ۲۳ هزار و ۷۰۷ تومان باشد. اما سازندگان می‌گویند که سیمان پاکتی ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان به دستشان می‌رسد. نمایندگان مجلس نیز علت نابسامانی بازار سیمان را رها شدن این بازار به دست واسطه‌ها و دلالان می‌دانند. از گوشه و کنار هم شنیده می‌شود که خرده‌فروشان سیمان هرچقدر تیغشان ببُرد می‌بُرند!

انجمن سیمان می‌گوید که قیمت خرده‌فروشی هر پاکت سیمان تیپ ۵ باید ۲۳ هزار و ۷۰۷ تومان باشد. اما یکی از سایت‌های فروش سیمان را که نگاه می‌کنیم، قیمت خرده‌فروشی سیمان درجه یک خاکستری را پاکتی ۴۳ هزار تومان تعیین کرده است. هنوز سال آغاز نشده نوسان قیمت سیمان و فولاد در شرایطی به بازار ساخت‌و‌ساز سایه افکنده که ظاهرا بالاخره دولت پذیرفته که قیمت تمام‌شده مسکن ملی را افزایش دهد. با اینکه هنوز مسوولان وزارت راه‌و‌شهرسازی درخصوص افزایش قیمت هر متر واحد طرح اقدام ملی مسکن از ۷/۲ میلیون به ۹/۴ میلیونی تومان اظهارنظری نکرده‌اند، رشد ۷۹ درصدی قیمت بر اساس برآورد سازمان برنامه و بودجه، قطعی خواهد بود. در صورتجلسه مدیران عامل ۲۰ کارخانه سیمان که ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ در محل انجمن سیمان برگزار شده علت افزایش قیمت سیمان، رشد هزینه‌ها از جمله حقوق و دستمزد، سوخت مصرفی حمل‌ونقل و کیسه‌های سیمان عنوان شده است.

تناقض میان انجمن و سازندگان

در بخشی از اطلاعیه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خطاب به مدیران عامل شرکت‌های سیمان خاکستری عضو انجمن نیز آمده است: «نظر به اینکه انجمن سیمان به استناد تعهد اخذشده در صورتجلسه فوق‌الاشاره و به نمایندگی از طرف صنعت سیمان متعهد به ایجاد تعادل در بازار و تامین کمبود سیمان شده است، بنابراین مقتضی است با تشکیل منظم جلسات کارگروه‌های استانی و با هماهنگی انجمن نسبت به تامین سیمان مورد نیاز (مصارف مردمی ـ پروژه‌های ساختمانی- صنایع سیمان‌بر) اقدام و از تحویل سیمان به دلالان جدا خودداری فرمایند.»

با این حال سازندگان مسکن مدعی هستند که کارخانجات سیمان اولویت را بر صادرات قرار داده‌اند و سیمان را قطره‌چکانی به بازار داخلی تزریق می‌کنند. انحصار در بازارهای سیمان و فولاد ظاهرا قرار نیست دست از سر بخش ساخت‌و‌ساز بردارد. بازار فولاد هم در روزهای اخیر دچار نوسان شده و قیمت میلگرد که تا چند هفته قبل حدودا کیلویی ۱۳ هزار تومان به کیلویی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

دلالان، میدان‌دار بازار مصالح ساختمانی

یک نماینده مجلس درباره افزایش قیمت سیمان گفته است: مسوول کنترل قیمت مصالح ساختمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که بارها در رابطه با این موضوع در کمیسیون عمران مجلس جلسه برگزار کردیم. متاسفانه وزیر صمت نه‌تنها هیچ اقدامی برای کنترل قیمت مصالح ساختمانی نکرده بلکه بازار را کاملا رها کرد تا امروز دلالان و واسطه‌گران میدان‌دار و تعیین‌کننده قیمت باشند.

اقبال شاکری با بیان اینکه برخی سودجویان، افزایش قیمت مصالح ساختمانی را بهانه‌ای برای افزایش قیمت مسکن می‌کنند، تصریح کرد: افزایش قیمت سیمان و فولاد تاثیر چندانی بر قیمت تمام‌شده مساکن نخواهد داشت. بنابراین این موضوع از جانب سودجویان، ذی‌نفعان و مافیای مسکن مطرح شده و به مردم آدرس غلط می‌دهند از طرفی برخی مسوولان نیز کم‌کاری خودشان را در مدیریت بازار مسکن به حساب افزایش قیمت مصالح می‌زنند و به نحوی عنوان می‌کنند که تنها دلیل افزایش قیمت مساکن همین رشد نرخ مصالح ساختمان است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه بی‌نظمی در وزارت صمت موجب شده، شبکه دلال و واسطه‌ قیمت سیمان را افزایش دهند، خاطرنشان کرد: وزارت صمت حتی قادر نیست سامانه فروشی طراحی کند تا قیمت محصولات از در کارخانه تا زمان تحویل به مصرف‌کننده شفاف باشد. در حالی که جوانان تحصیلکرده کشورمان به راحتی این سایت را طراحی می‌کردند.

شاکری گفت: عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا تاثیری بر کاهش قیمت این محصولات ندارد. کمیسیون عمران بارها وزیر صمت را دعوت کرده و در خصوص نابسامانی بازار مصالح ساختمانی از وی توضیح خواسته است اما تمامی برخورد‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در مدیریت وزیر هیچ تاثیری نداشت.

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه