تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

شرکت های کوچک و متوسط، ناجی برجام؟

با توجه به توقف همکاری برخی از شرکتهای بزرگ اروپایی

شرکت ها و تشکل های اقتصادی ایران می توانند با شرکت های کوچک و متوسط اروپا برای همکاری وارد مذاکره شوند

در شرایطی که هر روز یکی از شرکت های بزرگ و جهانی که برای همکاری با ایران پیش از خروج آمریکا از برجام اعلام آمادگی کرده بود؛ خبر از ترک ایران می دهد؛ به نظر می رسد که کشورهای اروپایی برای نجات برجام چشم به حمایت از شرکت های کوچک و متوسط اروپایی برای همکاری با ایران دوخته اند.

شرکت هایی که چندان زیر تیغ آمریکا نیستند و یا اینکه باتوجه به سبد مالی و سرمایه گذاری که انجام می دهند، حساسیت آمریکا برای تحریم شان را بر نمی انگیزند. در هفته ها گذشته و در جریان مذاکرات نجات برجام، نقطه کانونی ادامه فعالیت کشورهای اروپایی در کشورمان بر بخش کسب وکار کوچک و متوسط متمرکز شده است و کشورهای اروپایی پیشنهاد می دهند که شرکت های اقتصادی ایرانی با شرکای خارجی کوچک و متوسط وارد گفت و گو و همکاری شوند.

در همین رابطه

شرکت های کوچک و متوسط اروپایی در حال حاضر بخش مهمی از تامیین کنندگان شرکت های بزرگ جهانی را تشکیل می دهند و اروپایی ها معتقدند ایران می تواند از طریق این شرکت ها به توسعه اقتصادی و صنعتی و ادامه برجام دست پیدا کند.

چندی پیش که کمیسیونر ویژه انرژی اتحادیه اروپا به ایران سفر کرد توصیه کرد ایران همکاری های اقتصادی خود با کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا را از طریق همکاری با شرکت های کوچک و متوسط و سرمایه گذاری های آن ها، توسعه دهد.

علاوه براین کشورهای اتحادیه اروپا در نشست ماه گذشته اتحادیه در صوفیه بلغارستان هم تصویب کردند که از سرمایه گذاری های شرکت های کوچک و متوسط اروپایی در ایران از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا حمایت کنند. هزاران شرکت کوچک و متوسط در اتحادیه اروپا فعال هستد که کارشناسان اقتصادی معقدند پیکره اصلی اقتصاد اتحادیه را به صورت پازل ها کنار هم تشکیل می دهند و حالا همکاری مشترک شرکت های ایرانی با این شرکت ها می تواند به توسعه اقتصادی شرکت های داخلی کمک کند. همکاری مشترک اتحادیه های صنعتی اروپا در زمینه های مختلف با تشکل های مرتبط ایرانی به اعتقاد کارشناسان می تواند اولین حلقه های اتصال شرکت های کوچک و متوسط داخلی به شرکت های مشترک اروپایی باشد.

همچنین در همین زمینه محمد جواد ظریف وزیرخارجه ماه گذشته در جلسه ای با فعالان اقتصادی در اتاق ایران به آن ها توصیه کرد: همکاری با شرکت‎های کوچک و متوسط اروپایی را مدنظر قرار دهید. او شرکت‌های کوچک و متوسط را موتور محرکه کشورهای اروپایی و جایگزینی مناسب برای شرکت‌های بزرگی مانند توتال در فرایند همکاری با ایران برشمرد. ظریف، شرکت‌های کوچک و متوسط را کلید حل مشکل دانست که می‌توانند جایگزین شرکت‌های بزرگ شوند.

او در این باره گفت: شرکتی مثل توتال، با قبول اجرای یک پروژه‌، سرمایه و مدیریت آن را برعهده دارد، اما بقیه کار را همان شرکت‌های کوچک و متوسط انجام می‌دهند. اروپا این شرکت‌ها را شناسایی کرده و در مقابل ما نیز باید با تشکیل کمیته‌ای در اتاق بازرگانی، اقدام به شناسایی این شرکت‌ها کنیم، البته اجرای این طرح در وزارت امور خارجه آغاز شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور از شناسایی ۵ هزار شرکت کوچک و متوسط خبر داد و افزود: ما باید بگوییم که مایل به همکاری با کدام شرکت‌ها هستیم و نیز از امکانات جدیدی که وجود دارد استفاده کنیم، همچنین راه‌های جدیدی را برای تقویت بخش خصوصی به کار بگیریم، زیرا بخش خصوصی می‌تواند از این رهگذر توسعه یابد و با تمرکز بر این حوزه برجام را موفق کند.

منبع اتاق بازرگانی تهران
مطالب مشابه