تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

رشد چشمگیر کشت گیاهان دارویی در استان سیستان و بلوچستان

وزیر جهاد کشاورزی: کشت گیاهان دارویی در استان سیستان و بلوچستان از سال ۹۲تاکنون ۳۵۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، کاظم خاوازی ۱۸ دیماه در نشست اقتصاد مقاومتی سیستان وبلوچستان که با حضور معاون اول رییس‌جمهوری در زابل برگزار شد، افزود: گستردگی و تنوع اقلیمی، امکان کشت خارج فصل گیاهان دارویی در هوای آزاد، نیروی کار فراوان و ارزان، فراهم بودن زمینه تولید محصولات سالم و ارگانیک، سهولت مبادلات تجاری و صادرات محصول، برخورداری از پیشینه کهن و پویا در طب سنتی از جمله مزیت‌های نسبی این استان در زمینه‌ گیاهان دارویی محسوب می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: خصوصیاتی همچون توقع پایین، سازگاری با انواع تنش‌ها و شرایط سخت محیطی حاکم بر اقلیم سیستان و بلوچستان، ارزش قابل توجه اقتصادی و نیز قابلیت اشتغالزایی در زیربخش‌های مختلف تولید، بسته بندی، بازاررسانی و صنایع تبدیلی، گیاهان دارویی را به گزینه‌ای مطلوب برای گنجاندن در الگوی کشت مناطق مختلف استان تبدیل کرده است.

وی بیان داشت: طرح آبیاری ۴۶ هزار هکتار مزارع منطقه سیستان به عنوان بزرگترین طرح بخش کشاورزی دارای دستاورهای بزرگی برای مردم منطقه است.

خاوازی با بیان اینکه به منظور بهره‌برداری طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان تغییر الگوی کشت مورد توجه بوده به طوریکه در مرحله نخست آن بحث آموزش مورد توجه قرار گرفته است افزود: در این راستا قطعه ۱۰۵ هکتاری برای گندم، ۱۰ هکتار گیاهان دارویی، ۱۰۰ هکتار انگور و ۱۰۰ هکتار محصولات جالیزی تدارک دیده شده و در قالب آن برنامه‌های آموزشی مورد توجه قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه محدودیتی در زمینه سامانه‌های نوین آبیاری وجود ندارد افزود: این وزارتخانه با همه امکانات آماده راه‌اندازی سامانه‌های نوین آبیاری در مزارع سیستان و بلوچستان بنا به درخواست کشاورزان است.

منبع ایسنا
مطالب مشابه