تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

شرایط توزیع چای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: ستاد تنظیم بازار، شرایط توزیع چای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی را مشخص کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی افزود: این مصوبه با توجه به تغییر وضعیت واردات چای از گروه یک به گروه دو و عدم تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات این کالا از تاریخ ۱۸ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ صادر شده است. او ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم واردات چای از ابتدای سال ۹۸ تا قبل از این تاریخ که تاریخ تعیین‌شده برای اخذ مابه‌التفاوت ۴۸۰۰ تومانی از کالاهای منتقل شده از گروه یک به گروه دو بوده، قابل‌توجه بوده است، از این‌رو مقرر شد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با دعوت از تمام واردکنندگان چای نسبت به اخذ آمار موجودی و سوابق قیمت عرضه چای وارد شده با دلار ۴۲۰۰ تومان و… اقدام کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر است این سازمان نسبت به معرفی واحدهایی که چای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی را با قیمت چای وارد شده با ارز نیما به فروش رسانده‌اند، به بانک مرکزی اقدام کنند تا مابه‌التفاوت از آنان اخذ شود.کلامی درباره نحوه توزیع چای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز گفت: توزیع این چای به قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام می‌گیرد و مقرر شد وارد‌کنندگان چای برای تعریف شبکه توزیع تحت نظارت در قالب اتحادیه اسکاد، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های آموزش و پرورش، هیات‌های مذهبی در ایام ماه محرم و صفر و… معرفی شوند.

او تاکید کرد: ستاد تنظیم بازار بانک مرکزی را مکلف کرد رفع تعهد ارزی تمام کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومان را منوط به ارائه تاییدیه فروش کالای وارد شده به قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از سوی سازمان مذکور یا تاییدیه عرضه کالای وارد شده در شبکه‌های توزیع منتخب از سوی وزارتخانه‌های متولی کند. به گفته کلامی در این مصوبه وزارتخانه‌های متولی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهادکشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام شده است.

مطالب مشابه