تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

چابهار بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری ژاپن در حوزه شیلات است

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار اعلام کرد: استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار با هدف تنوع بخشی در محصولات استحصالی از تن ماهیان، کمک بزرگی در راستای صادرات آبزیان است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل منطقه آزاد چابهار، غلامرضا پناه در نشست مشترک هیات کارشناسی صنایع یونیدو و بخش‌خصوصی ژاپن در منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: چابهار با توجه به موقعیت مناسب و کیفیت بالای آبزیان دریایی یکی از بهترین مناطق ایران برای سرمایه‌گذاری ژاپن در حوزه شیلات است.

وی با تشریح ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار، افزود: بسیاری از کشورها در چابهار سرمایه‌گذاری کرده‌اند و نیاز است ژاپن هم حضور پیدا کند تا از فرصت‌های طلایی این منطقه سود ببرد. پناه با بیان اینکه آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری ژاپن در منطقه آزاد چابهار فراهم است، تصریح کرد: بندرچابهار صادرات کالا را به کمترین زمان کاهش می‌دهد و می‌توان انواع کالا از جمله ماهی فرآوری شده را در بازارهای جهانی عرضه کرد. مسوول توسعه صنایع یونیدو سازمان ملل نیز اظهار کرد: چابهار منطقه خوبی در زمینه صید ماهیان است و از نظر بزرگی، کیفیت و فراوانی ماهی می‌تواند یکی از قطب‌های مهم تولید تن ماهیان باشد. تومویوشی کومو با قدردانی از میزبانی منطقه آزاد چابهار و تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه، افزود: خواهان توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران هستیم.

وی گفت: ماهی گیدر که برای تن ماهی استفاده می‌شود روبه انقراض است و باید فکری برای حفظ و پرورش آن کرد.

مدیرعامل شرکت توسعه تجارت و صید صنعتی منطقه آزاد چابهار نیز اظهار کرد: اصلاح الگوی صید می‌تواند به افزایش درآمد و حفظ ذخایر کمک کند. فرزین حقدل افزود: سردخانه منفی ۶۰ درجه در چابهار وجود دارد و یک سردخانه دیگر به همین میزان نیز در دست ساخت توسط بخش‌خصوصی است. وی ادامه داد: از سال گذشته با ایران ایر مذاکره شده است تا ماهی را به‌صورت هوایی ترانزیت کند ولی تاکنون به نتیجه مثبت نرسیده‌ایم. در ادامه سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان نیز با تشریح ظرفیت‌های حوزه شیلات اظهار کرد: چابهار یکی از قطب‌های تولید و عرضه تن ماهیان است.

محبعلی سیستانی افزود: برقراری ترانزیت هوایی کالا به رونق بازار محصولات صادراتی شیلاتی منجر می‌شود و می‌توان با فرآوری، تن ماهیان را به کشورهای مختلف دنیا صادر کرد. نمایندگان یونیدو و هیات سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی ژاپن، مسوولان و کارشناسان سازمان شیلات ایران و صیادان با برگزاری نشست‌های کارشناسی و بازدید میدانی از بنادر صیادی چابهار و کنارک در طول پنج روز آموزش‌های تئوری و عملی لازم برای صید لانگ لاین، نحوه خونگیری ماهی و عمل‌آوری آن را به صیادان کنارک و چابهار آموختند.

مطالب مشابه