تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

افت ۵۰ درصدی سفرهای خارجی در تعطیلات نوروز

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از کاهش ۲۰ درصدی پروازهای داخلی و افت ۵۰ درصدی پروازهای خارجی در تعطیلات نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: در تعطیلات نوروز با توجه به شرایط اقتصادی مردم و بروز بحران سیل، با کاهش قابل‌توجه تعداد مسافر و پرواز روبه‌رو شدیم؛ به‌نحوی‌که تعداد پروازهای داخلی در تعطیلات سال نو ۲۰ درصد و پروازهای خارجی ۵۰ درصد کاهش یافت.

مقصود اسعدی سامانی افزود: بحران سیل و اخطار درباره عدم سفر به استان‌های سیل‌زده و سیل‌خیز از میانه تعطیلات، به لغو بسیاری از سفرهای هوایی انجامید. براساس مقررات اگر مسافر به هر دلیلی از سفر منصرف شود، باید به شرکت‌های هواپیمایی جریمه بپردازد؛ اما با همراهی این شرکت‌ها در تعطیلات با مردم، همه مبلغ بلیت به خریداران بازگشت داده شد و جریمه نقدی دریافت نشد.

در همین رابطه

بروز این مشکل از پنجم تا نهم فروردین‌ماه زیان قابل‌توجهی را برای شرکت‌های هواپیمایی به بار آورد که همان خسارت سیل برای شرکت‌های هواپیمایی است. اسعدی‌سامانی گفت: نرخ بلیت پروازها در تعطیلات نوروز افزایش نیافت و بلیت‌ها براساس دامنه نرخ تعیین شده در آذرماه ۹۷ به فروش رسید.

تلاش کردیم با تقویت نظارت جلوی بروز تخلف درباره قیمت را بگیریم و خوشبختانه جز تخلف بعضی واسطه‌ها، همه شرکت‌های هواپیمایی در همراهی با مردم و سیاست‌های دولت نرخ بلیت را افزایش ندادند. البته در آغاز تعطیلات به‌طور محدود شاهد خرید بلیت از سایت‌های غیرمجاز بودیم؛ اما در ادامه با اطلاع‌رسانی و تاکید بیشتر بر استفاده از لینک اعتبارسنجی که در سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایجاد شده بود، تخلفی ثبت نشده است.

وی با اشاره به تلاش شرکت‌های هواپیمایی به ادامه فعالیت در این صنعت با وجود فشار تحریم‌ها و مشکلات تامین ارز ادامه داد: فشار تحریم دسترسی به قطعات هواپیما را محدود کرده و ارز نیمایی هم با سرعت لازم در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار نمی‌گیرد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تاکید کرد: با توجه به آزادسازی نرخ، شرکت‌ها قیمت بلیت را سربه‌سر تعیین می‌کنند تا مسافران را از دست ندهند؛ اما این انتظار از دولت وجود دارد که محدودیت‌ها و تکلیفی کردن نرخ برای شرکت‌های هواپیمایی را به‌طورکلی کنار بگذارد.

منبع اتاق بازرگانی ایران
مطالب مشابه