تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

بازار تاریخی فرش مشهد در مجاورت حرم رضوی احیاء می‌شود ‌

با تائید نهایی طرح ساماندهی بازار تاریخی فرش مشهد در شورای فنی ستاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، این بازار در مجاورت حرم رضوی احیاء می‌شود.

هادی احمدی – مدیرکل حفظ، احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی – با اعلام این خبر گفت: احیاء بازار تاریخی فرش با همکاری این دفتر، اداره کل خراسان رضوی و شهرداری مشهد صورت می‌گیرد.

 

وی با اشاره به جلسه‌ای که در مشهد با حضور وی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، شهردار منطقه ثامن و اعضای شورای فنی ستادی سازمان و استان خراسان برگزار شد، گفت: در این جلسه  پس از بحث و بررسی پیشنهادات مشاور طرح در خصوص احیاء این بازار تصمیم‌گیری شد..

 به گفته او اصلاحات مورد نظر ارائه شده در نشست به مشاور ابلاغ  و مقرر شد این بازار تاریخی که تنها بخشی از بازار مرکزی تاریخی مشهد محسوب می‌شود، با تکیه بر اسناد و شواهد تاریخی و با توجه به کاربری مورد احیاء و باز پیرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه نقطه نظرات کارشناسی ارایه شده به مشاور پس از لحاظ شدن در طرح و بررسی در شورای فنی استان خراسان رضوی برای تایید نهایی در شورای فنی سازمان به تهران ارسال خواهد شد، افزود: پژوهش و ارایه طرح احیاء کالبدی و ساماندهی این بازار شامل دو مرحله مطالعات پایه، شناخت وضع، تدوین چشم انداز، دستور کار و ارایه الگوهای کاربردی خواهد بود.

مدیرکل حفظ، احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی ادامه داد: بازارها از مهمترین فضاهای موجود در شهرها از گذشته تا امروزند و اگرچه شکل معماری و روابط درون آنها تغییر کرده اما همچنان از مهمترین و اثرگذارترین مکان ها در شهرها به شمار می‌آیند و بازارهای موضوعی همچون فرش شخصیت متفاوتی را در عرصه تنوع فضای شهری به نمایش می‌گذارند بویژه آنکه منحصرأ به هویت شهر وابسته و بازار فرش مشهد  از جمله این بازارها با ویژگی های یاد شده  است.

بنا بر گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، بازار فرش  به عنوان بخشی از بازار بزرگ مشهد که در روند تاریخی خود از جایگاه مهمی در نظام اجتماعی و اقتصادی بر خوردار بوده ارتباط دهنده عناصر مهم کالبدی – فعالیتی شهر با حرم مطهر است.

منبع ایسنا
مطالب مشابه