تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

تورهای ورودی همچنان در برزخ

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرد که صدور ویزای گردشگری ایران برای گردشگران خارجی، به دنبال توافق‌های اولیه، از نیمه دوم تیر ١۴٠٠ از سرگرفته می‌شود. با این همه فعالان گردشگری معتقدند برگزاری تورهای ورودی ریسک بالایی دارد چراکه ممکن است شرایط کشور مجددا بحرانی شود و منع تردد به دیگر استان‌ها، تعطیلی مراکز تفریحی و گردشگری و محدودیت‌های کرونایی مجددا اجرایی شود، در این صورت تور بی نتیجه مانده و توریست‌ها ناراضی به کشورشان باز می‌گردند که این امر تبلیغات منفی و اثر نامناسبی بر جذب توریست‌های خارجی برجای می‌گذارد. از سوی دیگر بسیاری از راهنمایان گردشگری نیز بر این باورندکه تا زمانی که واکسیناسیون نیروی انسانی صنعت گردشگری انجام نشود صدور ویزای توریستی منجر به جذب توریست نخواهد شد چراکه توریست‌ها ترجیح می‌دهند به کشورهایی سفر کنند که از نظر سلامت و کنترل کرونا ایمن باشند. ایران نه تنها نیروی انسانی گردشگری را واکسینه نکرده است، هنوز حتی سالمندان کشور را نیز کاملا واکسینه نکرده و مردم عادی نیز ممکن است تا مدت‌ها واکسینه نشوند. کشوری که تاکنون در کنترل کرونا ناموفق بوده و در واکسیناسیون عملکرد بدی داشته نمی‌تواند مقصد امنی برای توریست‌های خارجی باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، ولی تیموری با اشاره به توقف صدور ویزای گردشگری ایران از سال گذشته تاکنون و بسته بودن مرزها به روی گردشگران خارجی از زمان شیوع ویروس کرونا گفت: توافق اولیه برای بازگشایی مرزهای ایران به روی گردشگران خارجی با وزارتخانه‌های امور خارجه، کشور و بهداشت شده است که پس از تهیه و تایید نهایی مقررات و پروتکل سفر، صدور ویزای توریستی ایران نیز از سرگرفته می‌شود.

او یادآور شد: موضوع بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی تا به حال، دو سه مرتبه در کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا مطرح شده و قرار بود این ستاد مصوبه آن را صادر کند که کشور با پیک کرونای انگلیسی و هندی مواجه شد و موضوع متوقف ماند.

او افزود: ما موضوع را سرسختانه از طریق وزارتخانه‌های مرتبط پیگیری کردیم، فضای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا نیز نسبت به بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی مثبت بود. غیر از وزارت بهداشت که ملاحظاتی داشته است، این طرح مخالف دیگری ندارد. بنابراین موضوع را یک‌بار دیگر دوشنبه هفته گذشته در کمیته‌های تخصصی مطرح کردیم و با اشاره به مصائب معیشتی و شغلی فعالان گردشگری در بیش از یک سال گذشته، قرار شد پروتکلی در ارتباط با سفر گردشگران خارجی و بازگشایی مرزها در وزارت کشور با محوریت اداره کل امور مرزی نهایی شود و دوباره در کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا مورد بررسی قرار گیرد تا پس از تایید و تصویب، از نیمه دوم تیرماه صدور ویزای توریستی ایران از سر گرفته شود.

معاون گردشگری درباره سرانجام پروتکل‌های قبلی که در ارتباط با شرایط سفر گردشگران خارجی به ستاد ملی کرونا ارائه شده بود، گفت: با توجه به تغییر شرایط، پروتکل و مقررات سفر به ایران نیز باید اصلاح و به‌روزرسانی شود، چون به هر حال بحث تردد از مرزها مطرح است و موضوع فقط گردشگران خارجی نیستند. تیموری اظهار کرد: بازگشایی مرزها به بسترسازی نیاز دارد، نمی‌توان انتظار داشت یک‌باره گردشگران به ایران سفر کنند، به ویژه با فضایی که پس از شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است. بنابراین ما برنامه‌ریزی برای بازاریابی را انجام داده‌ایم؛ مثلا قرار است از ظرفیت المپیک توکیو (ژاپن) و اکسپو دبی (امارات) برای معرفی ایران استفاده کنیم و روی نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری با توجه به محدودیت حضور در تعداد زیادی از آنها بازنگری داشته باشیم.

ویزای توریستی بدون واکسیناسیون فعالان گردشگری بی‌فایده است بسیاری از راهنمایان گردشگری بر این عقیده‌اند که حتی اگر ویزای توریستی نیز صادر شود، تا زمانی که فعالان گردشگری واکسینه نشوند، احتمال سفر توریست‌های خارجی به کشور بسیار اندک است.

محمد نوروزی، راهنمای گردشگری و طبیعت‌گردی توریست‌های آلمانی و انگلیسی زبان گفت: بازگشایی مرزهای ایران به روی توریست‌های خارجی اقدام بسیار مثبتی است اما این امر بدون واکسیناسیون فعالان گردشگری سودی ندارد چراکه توریست‌های ورودی ترجیح می‌دهند به جایی سفر کنند که فعالان گردشگری آن کشور واکسینه شده‌اند. او افزود: تورلیدرها دو دسته‌اند، دسته نخست آنهایی هستند که در کنار شغلشان تورلیدری را نیز به عنوان تفریح و کمک درآمد انتخاب کرده‌اند و دسته دوم افرادی هستند که تنها شغلشان تورلیدری است. این دسته در شیوع کرونا به شدت متضرر شده‌اند. ما هیچ منبع درآمدی به جز تورلیدری نداریم. نوروزی گفت: وزارت میراث فرهنگی حداقل ما را که به طور حرفه‌ای در گردشگری فعالیت می‌کنیم باید مورد حمایت قرار می‌داد. رسما شغلمان را از دست داده‌ایم. از بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی تمامی تورهای خارجی ایران کنسل شده‌اند. او افزود: دولت تاکنون از فعالان گردشگری حمایت نکرده است. در حال حاضر نیز به دلیل روزهای پایانی دولت در حال شعار دادن است. در واقع معاونت گردشگری زمانی برای عملی کردن وعده‌های خود ندارد.

تورهای ورودی ریسک بالایی دارند

با این که اعلام شده است از اواسط تیرماه ویزای توریستی صادر می‌شود اما فعالان گردشگری معتقدند برگزاری تورهای ورودی ریسک بالایی دارد چراکه ممکن است مجددا کشور به شرایط بحرانی بازگردد و محدودیت تردد و تعطیلی مراکز گردشگری اجرایی شود.

ارژنگ انتصاری، فعال گردشگری و راهنمای سفر به «جهان‌صنعت» گفت: زمانی که ویزا صادر شود تورهای ورودی نیز فعالیت خود را مجددا آغاز می‌کنند. اگر این گفته‌ها به نتیجه برسد و به راستی ویزای توریستی صادر شود می‌توانیم امیدوار باشیم که تورهای ورودی برگزار می‌شوند.

این فعال گردشگری با تاکید بر اینکه حتی با وجود صدور ویزا بازهم برگزاری تورهای ورودی ریسک بالایی دارد، گفت: اگر من رایزنی کنم، توریست خارجی را جذب کنم، هتل رزرو کنم اما بعد از دو روز محدودیت‌ها مجددا بازگردد متضرر می‌شوم. از دید یک مدیر آژانس گردشگری، برگزاری تورهای ورودی ریسک بالایی دارد.

او در پاسخ به این پرسش که واکسیناسیون آغاز شده و ریسک پیک مجدد کرونا را کاهش داده بیان کرد: برگزاری تورهای ورودی ریسک بالایی دارد. ممکن است امروز توریست‌های خارجی را به ایران بیاوریم و فردا وضعیت کشور قرمز شده و موزه‌ها تعطیل شوند. در آن صورت جواب توریست‌های خارجی را چه باید بدهیم؟

انتصاری در رابطه با اولویت قرار دادن فعالان گردشگری در واکسیناسیون گفت: اگر فعالان گردشگری در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند بسیاری از کسب‌وکارها مجددا رونق می‌گیرند. سفرهای نوروزی نیز به همین دلیل برگزار شد که اقتصاد مردم بهبود یابد.

سخن آخر

جذب گردشگران ورودی در شرایط فعلی نیاز به اقدامات بسیاری دارد. توریست‌ها به مکان‌هایی سفر می‌کنند که از نظر شیوع کرونا و سلامتی ایمن باشند. اگرچه برخلاف ایران، بسیاری از کشورهای دنیا مردم خود را واکسینه کرده‌اند اما همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، ماسک می‌زنند و مکان‌های ایمن را برای سفر ترجیح می‌دهند. حتی در زمان بحران کرونا نیز کشورهای گردشگرپذیر از تبلیغات گردشگری چشم‌پوشی نکرده‌اند اما ایران مانند همیشه نسبت به این موارد اهمال کار بوده است.

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه