تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

دلیل پرداخت ارز دولتی به ایرلاین‌های خارجی

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی علت تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی از سوی بانک مرکزی را توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، مقصود اسعدی سامانی در مورد علت تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیز ارز نیمایی به ایرلاین های خارجی از جمله امارات‌متحده‌عربی، قطر، اتریش، فرانسه، ترکیه، روسیه و آلمان اظهار کرد: این روال از زمان حضور ایرلاین های خارجی که به ایران پرواز دارند و در داخل کشور بلیت‌فروشی می‌کنند وجود داشته و موضوع غیرقانونی نیست؛ چراکه این شرکت‌ها باید درآمد حاصل از فروش بلیت خود را با نرخ رسمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند محاسبه کنند تا بتوانند آن را به خارج از کشور منتقل کنند.

وی ادامه داد: ایرلاین های  خارجی در ایران بلیت‌فروشی کرده و آنها باید درآمد حاصل از فروش خود را با نرخی که بانک مرکزی تعیین می‌کند محاسبه کنند و پس از تبدیل آن به دلار، یورو و هر ارز دیگری که موردنظر آنهاست، درآمد مازاد خود را به مقاصد موردنظر حواله کنند.

در همین رابطه

اتفاقی که پس از کسر هزینه‌ها برای این شرکت‌های هواپیمایی و تایید سازمان هواپیمایی کشوری نهایی می‌شود. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه درآمد ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی با رقم مورد نظر و رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی به یورو، دلار یا سایر ارزهای مورد نظر به این شرکت‌های هواپیمایی تبدیل می‌شود، گفت: پس از این اتفاق درآمدهای حاصله از سوی شرکت‌های هواپیمایی خارجی از طریق بانک مرکزی به مقاصد موردنظر حواله می‌شود. وی افزود: در مقطع زمانی که دولت دلار ۴۲۰۰ تومانی را به‌عنوان نرخ رسمی اعلام کرد مبنای محاسبه همین رقم بود؛ چراکه نرخ ارز دیگری در کشور وجود نداشت و محاسبات باید بر این اساس انجام می‌شد.

بنابراین در آن مقطع زمانی درآمدهای شرکت‌های هواپیمایی خارجی بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی تسعیر و به مقاصد مورد نظر شرکت‌های هواپیمایی حواله شد. اسعدی سامانی ادامه داد: پس از تغییر سیاست‌های ارزی دولت از مردادماه سال ۱۳۹۷ و اعلام نرخ نیمایی، مبنای محاسبه‌ درآمدها ارز نیمایی اعلام شد و بر همین اساس محاسبات صورت گرفت و در نهایت با تایید بانک مرکزی و سازمان هواپیمایی کشوری حواله‌ها انجام شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از شرکت‌های هواپیمایی درحال‌حاضر مدعی هستند که نتوانستند بسیاری از درآمدهای حاصل از فروش بلیت خود را به خارج ایران منتقل کنند، اظهار کرد: این مساله باید با پیگیری از طریق سازمان هواپیمایی کشوری و بانک مرکزی مدنظر قرار گیرد تا شرکت‌های هواپیمایی خارجی بتوانند ارز خود را به خارج کشور منتقل کنند.

منبع ایسنا
مطالب مشابه