تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

موافقت شورای نگهبان با تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی

سرانجام شورای‌نگهبان پس از سه‌بار اصلاحیه طرح تبدیل «سازمان» میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به «وزارتخانه» شدن را تایید کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، به‌زودی باید رئیس‌جمهور سرپرستی برای وزارتخانه جدید میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری انتخاب کند که علی‌اصغر مونسان یک گزینه برای سرپرستی وزارتخانه جدید است. بر اساس مصوبه شورای نگهبان با تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به «وزارتخانه» یک وزیر جدید تحت عنوان وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به کابینه دولت اضافه می‌شود.

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تمامی اختیارات و وظایفی که دارد بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تبدیل می‌شود.

شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف مدت یک سال برای تصویب به مجلس ارائه دهد.

پس از تبدیل «سازمان» میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به «وزارتخانه» انتظاراتی همچون استفاده از پتانسیل صنایع‌دستی، بر طرف کردن خلأ برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و استفاده کامل از توانایی‌های بخش خصوصی وجود دارد. منظور از استفاده از پتانسیل موجود در حوزه صنایع‌دستی جذب گردشگر بیشتر، افزایش صادرات و اشتغال‌زایی است، برطرف کردن خلأ برنامه‌ریزی‌های بلند‌مدت و پایدارتر شدن میزان مدیریت؛ به علت اینکه وزیر همانند رئیس سازمان دوره‌های کوتاه‌مدت سرپرستی را به عهده ندارد بنابراین می‌توان پروژه‌های بلندمدت را اجرایی کرد، استفاده کامل از توانایی‌های بخش خصوصی، تقویت جذب گردشگر خارجی و ارزآوری و جایگزین کردن درآمدهای نفتی و همچنین پاسخگو شدن این ارگان به نمایندگان مجلس و دولت درخصوص برنامه‌هایی که در دست اجرا دارند نیز ازجمله این انتظارات است.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه