استان سیستان و بلوچستان بیشترین مساحت درگیر خشکسالی را در کشور دارد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، اله بخش ریگی روز یکشنبه اظهار داشت: بررسی شاخص خشکسالی بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده موسوم بهSPEI نشان می دهد که سیستان و بلوچستان در ۱۰ سال منتهی به پایان تیر بیشترین مساحت تحت تأثیر خشکسالی در کشور را داشته است.

وی با بیان اینکه در این بازه زمانی ۱۰۰ درصد مساحت سیستان و بلوچستان با درجات مختلف خشکسالی مواجه بوده است، افزود: مساحت تحت تأثیر خشکسالی در این استان معادل ۱۸۳ هزار کیلومترمربع و نزدیک به سه برابر مساحت درگیر خشکسالی در هرمزگان و ۲ برابر مساحت درگیر در استان سمنان است.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این شرایط در حالیست که برای نخستین بار در پنج سال اخیر وضعیت بارش استان در سال زراعی امسال به حالت نرمال رسیده اما استان در سال‌های اخیر آنقدر با کم بارشی انباشته مواجه بوده که هنوز بیلان آبی آن منفی است.

وی اظهار داشت: تیر امسال بارش‌های خوبی در جریان فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند در جنوب سیستان و بلوچستان بارید که شرایط سخت تابستان را برای نیمه جنوبی این استان قدری خوشایندتر کرد.

ریگی با بیان اینکه بارش های تابستانه سیستان و بلوچستان در نتیجه نفوذ جریانات مرطوب اقیانوس هند به استان رخ می دهد، گفت: این شرایط سبب شده تا بندر چابهار مرطوب ترین بندر جنوب کشور در تیر امسال شود.

وی بیان کرد: بررسی وضعیت پهنه بندی رطوبت نسبی ایستگاه‌های هواشناسی کشور در تیر امسال نشان می دهد که بندر چابهار مرطوب ترین بندر جنوب کشور است.

منبع ایرنا

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.