گردشگری اروپا: ترندها و چشم‌اندازها

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، بر اساس گزارش جدید کمیسیون سفر اروپا با عنوان «گردشگری اروپا: ترندها و چشم‌اندازها»، موج‌های جدید پاندمی کرونا، محدودیت‌های سفر، کاهش اعتماد گردشگران و رکود اقتصادی از مهم‌ترین موانع بازگشت گردشگری اروپا پس از کرونا به شمار می‌روند.

آخرین پیش‌بینی‌ها عنوان می‌کنند سفرهای گردشگری داخلی در اروپا به‌زودی از سر گرفته خواهد شد و سطح این سفرها تا سال ۲۰۲۲ از آمار سال ۲۰۱۹ هم فراتر خواهد رفت.

در این گزارش آمده است که مقاصد اروپایی افتی ۵۰ درصدی را در گردشگران ورودی ثبت کرده‌اند که در این میان قبرس و مونته‌نگرو با ۸۵ و ۸۴ درصد افت، بیشترین کاهش گردشگری ورودی را شاهد بوده‌اند. علت این کاهش‌های شدید در این بوده است که این دو کشور بیش از سایر کشورهای اروپایی به گردشگران خارجی وابسته بوده‌اند.

از میان سایر کشورهایی که بیشترین تأثیر را از کرونا گرفته‌اند باید به رومانی (۸۰ درصد)، ترکیه (۷۷ درصد)، پرتقال و سیبری (۷۴ درصد) اشاره کرد. ایسلند و مالت هم با ۷۱ درصد رشد منفی در میزان گردشگران ورودی در رتبه‌های بعدی قرار دارند که محدودیت‌های سفر سخت‌گیرانه و موقعیت جغرافیایی‌شان هم مزید بر علت شده تا گردشگران کمتری این مقاصد را برای سفر خود انتخاب کنند.

در گزارش کمیسیون سفر اروپا آمده است کرواسی یکی از ۵ یا ۶ کشوری است که کمترین کاهش را در میزان گردشگران خارجی ورودی و اقامت تجربه کرده است و با ۵۰ درصد کاهش، در رتبه ششم اروپا قرار دارد.

اتریش در این میان با افتی ۳۰ درصدی، کمترین تأثیر را از کرونا پذیرفته است، چراکه سفرهای زمستانیِ پیش از شیوع کرونا توانسته‌اند به افزایش آمار گردشگران ورودی این کشور کمک کنند.

دانمارک، آلمان، لیتوانی و موناکو نیز از دیگر کشورهایی هستند که در این دوره کاهشی کمتر از ۵۰ درصد را در میزان گردشگران ورودی خود تجربه کردند.

در تابستان سال ۲۰۲۰، گردشگری کرواسی رتبه چهارم اروپا را پس از اتریش، بلژیک و بلغارستان کسب کرده بود.

در این گزارش آمده است که تقاضای سفر هوایی در اروپا در ماه آگوست ۷۳ درصد افت داشته است، که در مقایسه با ماه‌های جولای (۹۱%) و ژوئن (۹۴%) یک رشد محسوب می‌شود.

زمان بازگشت میزان سفرها به دوران پیش از کرونا را نمی‌توان با اطمینان تعیین کرد، چراکه این آمار وابسته به‌شدت موج‌های جدید کرونا، کمک‌های دولت‌ها به صنعت گردشگری و توزیع واکسن کرونا بستگی دارد. سازمان یورو کنترل (سازمان ایمنی هوانوردی اروپا) با در نظر گرفتن تمام این عوامل، به سه سناریوی احتمالی برای سال‌های آینده رسیده است. در بهترین سناریو، میزان سفرهای هوایی تا سال ۲۰۲۴ به حالت قبل از شروع پاندمی کرونا بازنخواهد گشت. بدترین سناریو هم نشان می‌دهد که بالاخره در سال ۲۰۲۹، روال سفرها به حالت عادی خود بازخواهد گشت.

منبع ایلنا

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.